Než začnete cvičit 17. 10. 2022 PDF Tisk

Jak přistupovat k domácí praxi?

Jóga je svobodná a dává každému možnost najít vlastní specifickou cestu, kterak bude k jejímu praktikování přistupovat. Říká se, že pokud víme, proč postupujeme zrovna tak, jak postupujeme, není v józe špatně nic. Pokud budeme takovým způsobem přistupovat k domácí praxi, můžeme si být jistí, že nebudeme chybovat. Ale… jak vlastně na to?

Jak přistupovat k domácí praxi?

Podle nedávno zveřejněného průzkumu společnosti MultiSport Index, který pro ni realizuje agentura NMS, mají Češi málo pohybu, přičemž jako hlavní důvody respondenti uváděli faktory jako je slabá vůle, nedostatek času nebo financí. Lékaři a specialisté na pohyb přitom neustále opakují, že není nutné denně nachodit 10 tisíc kroků nebo se každý den hýbat minimálně hodinu, například ke snížení rizika infarktu podle nich stačí 10 minut cvičení denně, případně třikrát týdně půl hodiny intenzivní pohybové aktivity nebo pětkrát týdně 20 minut lehčí pohybové aktivity.

K čemu nás přivedly covidová omezení

Řada lidí začala sportovat v době covidu, kdy jsme byli uzavření ve svých domovech a sport pro nás znamenal snad jedinou smysluplnou možnost, jak a proč se dostat ven na čerstvý vzduch. Mnozí z nás právě díky této nelehké době přišli pohybu na chuť a vedle sportů jako je běh, chůze nebo cyklistika se do popředí zájmu dostala také cvičení jako je pilates nebo, pro nás mnohem zajímavější (jsme totiž/přeciJóga Dnes) jóga. Především ženy, ale rovněž muži, začaly upřednostňovat toto jemné cvičení a věnovat se mu v tomto duchu třikrát a vícekrát denně. Aniž bychom si to uvědomili, vypěstovali jsme nový dobrý zvyk, který nám po všech stránkách prospívá.

Proč v případě jógy se zaběhlými výmluvami nepochodíme

Domácí praxe. Začlenit jógu do života je velmi lehké. Lehčí, než si ji v něm udržet. Bohužel i v tomto případě se totiž stává, že jakmile opadne prvotní zápal, na praxi zapomínáme a z rukávů lovíme staré dobré a známé výmluvy, jež zmiňuje i studie MultiSport Index – jsme unavení, máme málo času, nemáme vůli a po náročném dni se raději než na podložku posadíme na pohovku, případně šetříme a nemůžeme si dovolit platit drahé permanentky nebo jednotlivé vstupy na jednotlivé lekce. Jóga nám však samou svojí podstatou bere předem všechny výmluvy z úst. Nic, co zde bylo „řečeno“, na ni totiž neplatí.

Jak je možné, že stačí jen 10 minut denně

Potření první výmluvy zmiňují v reakci na zveřejnění výsledků studie provedené agenturou NMS napřímo, jasně a pochopitelně již oslovení odborníci. Aby praxe (pohyb) k něčemu byla, nemusíte ji provádět hodinu denně. Stačí 10 minut, ale pravidelně. Za 10 minut se toho, nad očekávání, dá stihnout opravdu hodně. Se slabou vůlí a nedostatkem motivace jóga přímo pomáhá bojovat, protože nekultivuje pouze tělo fyzické, ale také naše nitro. Otevírá nám oči a ukazuje krásy světa našeho vnitřku i toho, co se rozprostírá všude kolem nás. Učí nás uvnitř sebe budovat radost, díky níž lépe zvládáme vše, co nás potkává, a více si užíváme života.

Jaké máme možnosti

A s finanční náročností si v případě domácí praxe rovněž nemusíme lámat hlavu – nepotřebujeme žádné drahé pomůcky ani nákladné permanenty, zacvičit si můžeme v klidu, sami, případně podle oblíbeného lektora přes internet, online (což je možnost, která díky covidovým restrikcím doslova rozkvetla) nebo si na oblíbeného lektora můžeme zajít zacvičit i osobně, třeba jednou týdně, a čerpat od něj rady, kterak se ve zbývajících dnech zařídit doma. Pokud máme rádi vedené lekce, můžeme kombinovat praxi domácí s praxí online a praxí ve studiu.

Jak se józe otevřít

Jde jen o to vytrvat a najít systém a režim, který nám bude vyhovovat. Nemusíme nikam spěchat a stresovat se tím, jóga nám nikam neuteče, ba naopak, když se jí otevřeme, přijde za námi sama a sama nám ukáže, jak si její praktikování nastavit podle sebe tak, aby nám to nejlépe a nejvíce vyhovovalo.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Redakce JÓGA DNES vám doporučuje: 

  1. Tip na domácího průvodce jógou krok za krokem ZDE.
  2. Tip pro kurzy jógy, se kterými můžete doma cvičit s profesionálními instruktory jógy ZDE.

Objednat předplatné