Spolupracujeme 21. 06. 2022 PDF Tisk

Jak pečovat o sportovní oblečení na jógu či pilates?

Cvičení v posilovně, pilates, běh, zkrátka sport a udržování se v kondici je v současné době velký trend. Aby se vám lépe cvičilo, je potřeba mít i dobré vybavení a oblečení. Speciální sportovní prádlo a oblečení vyžaduje speciální přístup. Podívejte se, jak se postarat o to, aby vám vaše oblíbené oblečení na jógu vydrželo co nejdéle a neztrácelo při praní tvar ani barvu.

Jak pečovat o sportovní oblečení na jógu či pilates?

Cvičení a pohyb je velmi prospěšný pro naše zdraví. Je však dobré se zamyslet nad tím, v čem budete cvičit. Každý sport si totiž žádá speciální vybavení a sportovní oblečení. Pár věcí mají společného, musí vám v něm být pohodlně a vyrábí se ze speciálních materiálů.

Nejpoužívanější materiály pro sportovní oblečení

Aby byl čas strávený cvičením co nejefektivnější, potřebujete sportovní oblečení, které omezuje pocení a nepřekáží pohybu. To je i důvod, proč se sportovní oblečení často vyrábí ze speciálních materiálů. Bavlna, mikrovlákno, elastická vlákna, polyester, nylon, polypropylen. Všechny tyto tkaniny potřebují určitá speciální opatření pro praní.

Příprava a praní

Sportovní oblečení dává možnost ze sebe dostat to nejlepší. I proto potřebuje speciální péči, aby dlouho vydrželo.
Nejvíce nečistot se hromadí uvnitř, proto obraťte oblečení naruby, aby bylo praní co nejúčinnější a nepoškodily se barvy sportovního oblečení.
Používejte menší množství pracího prostředku, než používáte obvykle. Větší množství prášku na praní nepomůže odstranit zápach, ale mohlo by být pro sportovní oblečení škodlivé, protože by zaneslo membrány.
Na pračce zvolte program s chladnější vodou, aby se sportovnímu oblečení dostalo jemné péče. Některé pračky mají speciální program na jemné praní.
Oblečení sušte na vzduchu tak, že ho jednoduše pověsíte na šňůru, speciální materiály rychle schnou, není to proto žádný problém. Pokud budete používat sušičku, vyberte na ní program s nejnižší teplotou.
V případě velmi silného zápachu můžete namočit oblečení do studené vody s trochou octa,který pomáhá bezpečně odstraňovat zápach.

Role a rizika pracích prostředků

Navzdory obecně rozšířenému mínění není přidání většího množství pracího prostředku nejlepší způsob, jak vyprat sportovní oblečení. S množstvím pracího prostředku tedy zacházejte velmi opatrně, a pokud je to možné, využijte tekutý, který nebude na oblečení ulpívat. Největším nepřítelem sportovního oblečení je však aviváž, která poškozuje každý elastický materiál.

Jógové oblečení obvykle není příliš znečištěné, proto mu stačí praní na nižší stupně. Vzhledem k tomu, že se hodně používá, je však potřeba ho prát často, proto musí být odolné. Jedinečné vlastnosti sportovního oblečení na jógu, pilates nebo další cvičení můžete správnou údržbou podpořit. Pokud si tedy nejste jistí tím, jak takové oblečení prát, určitě se podívejte na štítek, který vám napoví.

V dnešní době je také velkým trendem cvičení jógy a pilates přímo v budovách firem. Pokud patříte mezi příznivce tohoto cvičení, pak asi máte v práci pod stolem svou jógamatku a oblečení na jógu. Abyste byli vždy připraveni na svou lekci před či po práci, můžete sportovní oblečení poslat do prádelny nebo čistírny i s košilí, halenkou nebo oblekem rovnou z kanceláře. Kurýr vám pak vše zase přiveze zpět. A vy tak nepromeškáte ani jednu lekci.

-jd-

foto: archiv www.cleany.cz

Objednat předplatné