Roční období 24. 04. 2021 PDF Tisk

Jak obejmout ducha jara?

Jak se postupně vynořujeme ze zimního spánku a první jarní den máme už více než měsíc za sebou, zdá se příchod teplejších dnů o trochu více na dosah. Jaro je časem, kdy vše začíná rozkvétat a pocit, že dochází k jakémusi znovuzrození, je přímo hmatatelný. Čas pro očistu a odlehčení zátěže ve fyzickém i emocionálním smyslu. Jaro je plné energie už tím, že odlehčení začíná všude kolem. Dny jsou lehčí, protože jsou více prosvětlené, my se cítíme lehčeji, protože pomaličku odhazujeme vrstvy oblečení, a příroda začíná vzkvétat. Nastává čas, kdy je třeba se hýbat!

Jak obejmout ducha jara?

V józe pak jaro znamená období očisty a opětovného načerpání energie do těla pro následující měsíce a pro aktivnější jógové sestavy. Celé je to o tom dostat do té nejlepší formy nejen fyzické tělo, ale také svou mysl.

Zde je několik malých návrhů, které vám pomohou maximálně využít váš vstup do jarní sezóny:

  • Zkuste vstát dříve: Stačí se dostat jen o 5 minut dříve z postele a jen tak jít ven nebo k otevřenému oknu, abyste nasáli trochu vitaminu D. Nemusíte cvičit, stačí si pod vycházejícím sluncem vychutnat svou ranní dávku kávy.

  • Myslete na pohyb i během dne: Je potřebný a vyplavené endorfiny vám to jistě dokážou. Pokud jste ve velkém pracovním zápřahu, můžete do práce dojet na kole nebo si pauzu na oběd zpříjemnit tím, že se projdete, místo abyste jeli metrem. A pokud snídáte později, můžete pauzu na oběd strávit polední jógou, a to nejlépe tak, že se zapíšete na celý kurz, abyste nehledali výmluvy, proč to nejde.

  • Cvičit ale lze i v kanceláři nebo doma u pracovního stolu: Pár twistových pozic, jeden až dva předklony či bojovník s lehkým záklonem, který dokonale otevře vaši srdeční čakru.

  • Nezapomínejte také na stravu: S příchodem teplejších dnů si tělo žádá více chladivé potraviny a skvělou variantou jsou zelená smoothie. Avokádo, kapusta, mango a kokosová voda nejen příjemně uspokojí vaše chuťové pohárky, ale také díky nim dodáte tělu mnoho potřebných živin, vitaminů a minerálů.

  • A pokud patříte mezi milovníky čaje, zkuste tento jarní booster: sáček zázvorového čaje, špetka skořice, lžička jablečného octa, plátek pomeranče a lžička medu. Sami budete překvapeni, kolik energie tím získáte. Navíc, pokud vás odpoledne honí mlsná, může být takový nápoj skvělou variantou!

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné