Psyché&Duše 06. 04. 2022 PDF Tisk

Jak nepropadat úzkosti

Naše mysl nás ovládá a není nic výjimečného, že nás zavede až do stavů, kdy cítíme divný strach nebo úzkost. Je to nedílná součást života. Strach je přirozená ochranná technika, která nás má vybudit k maximálnímu možnému výkonu. Záleží ale na jeho intenzitě a době trvání. 

Jak nepropadat úzkosti

Pořád platí, že bychom se měli vyvarovat bolesti, která ještě nenastala. Je jen na nás, jak se s tím strachem popasujeme a jak moc ho za sebe necháme rozhodovat. Naštěstí existují různé techniky, které nám pomůžou odvrátit nastupující stavy úzkosti.

Co je úzkost?
Úzkost je už trochu něco jiného než strach nebo stres. Při úzkostech nás můžou provázet nerealistické obavy, které se těžko kontrolují, problémy se spánkem a usínáním, problémy s koncentrací a permanentní stavy podráždění. Jsou s ní spojeny i fyzické projevy, jako je krátký dech, sucho v ústech nebo svalová tenze. Pokud tyto stavy trvají už delší dobu, je namístě vyhledat odbornou pomoc, nikdy bychom na to neměli zůstávat sami. Na cestě ven z těchto stavů nám ale velkým pomocníkem může být právě jóga, ájurvéda a jógová terapie.

Jak jóga pomáhá proti úzkostem
Asi vás nepřekvapí, že jóga pomáhá při úzkostných stavech. Propojuje totiž dechové techniky, jógové pozice a meditace. Pravidelnou praxí ásan a dechových cvičení se postupně dostaví zklidňující účinek. Kvůli zhoršené koncentraci může být problém dokončit jakýkoliv úkol, a to naši úzkost jen prohloubí. Praxí jógy lze ale dosáhnout lepší schopnosti soustředit se. Díky józe jsme vnímavější sami k sobě i ke svému okolí. Dokážeme rozpoznat, co nám nedělá dobře, zavnímáme, jak naše tělo reaguje na určité situace, a včas zakročíme. V neposlední řadě nás jóga učí lásce k sobě samým i druhým. V těžkých situacích nám může přinášet pocit jistoty.

Meditace
Někomu se může zdát meditace jako něco velmi vzdáleného a těžkého, často o ní máme i zcela mylnou představu – že u ní musíme sedět, mít zavřené oči a pracovat se svým vědomím. Může to tak být, ale nemusí. Meditace je cokoliv, co na chvíli zastaví naši prchající mysl. Najděte si něco, při čem vaše myšlenky nebudou těkat a přeskakovat sem tam. Můžete zkusit meditaci vizualizací, mantrou, mindfulness, meditaci u jídla nebo při chůzi. Součástí procesu meditace v chůzi je také okolní prostředí – příroda, obloha, různé zvuky. To může mít velmi pozitivní vliv.

Co konkrétně aplikovat?
Docela lehce se řekne, že jóga nám pomůže, když se necítíme dobře. Co ale konkrétně můžeme udělat pro to, abychom se cítili lépe? Důležité je zařadit do každodenních činností řád a disciplínu – vytvořte si své rituály péče o sebe, o své tělo i mysl. Dodržujte spánkovou hygienu a zvyšte aktivitu v přírodě. Soustřeďte se na to, co můžete změnit. Proti úzkostným stavům ale skvěle fungují i naprosto obyčejné věci, které nemusí ani souviset s jógovou praxí. Zkuste třeba nahlas pustit hudbu a bláznivě tančit. Nebo se vypište ze svých pocitů, veďte si takový svůj malý deník, kam si třeba každý den zapíšete, za co jste ten den vděční. Buďte tvořiví – zkuste něco uvařit, namalovat, vyšít. Zaměstnejte svou mysl něčím krásným.

Rozhodně můžeme říct, že každému na strach nebo nenadálou úzkost zabírá něco jiného, ale věcí, které můžete udělat, je hodně, proto neváhejte a vyzkoušejte alespoň jeden z těchto tipů. V neposlední řadě nebuďte na své pocity sami a žijte tady a teď. Dělejte si malé radosti, které s naší myslí dokážou velké věci.

TIP
Vyzkoušejte lekci Jóga proti stresu a úzkosti na Jóga Virtual s instruktorkou Simonou Josefovou. 

  • autor: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné