Technika cvičení 11. 11. 2018 PDF Tisk

Najděte svou rovnováhu...

Stát nohama pevně na zemi. Dokážeme to? Občas kolísáme. Nejen na podzim, kdy nám vidění zahalí mlha nebo kalný déšť. Nejen na podzim, kdy vnitřní pohled zamlží úzkost vycházející z pošmourného počasí, které v nás může cosi evokovat. Svět není jen černobílý. Cílem je najít rovnováhu.

Najděte svou rovnováhu...

V józe se toho hodně točí kolem tří bodů opory. Takzvaný trojúhelníkový systém. Palec (kloub pod palcem), malík (kloub pod malíkem, malíková hrana) a pata. Jóga nás učí používat chodidla. Uvědomit si je – jako spoustu dalších věcí. Vědomě prožívat nejen chůzi, ale stoj vzpřímený – k němuž se naši předkové museli postupně dopracovat (vezmeme-li v potaz Darwinovu teorii). Znovu chodidla „oživit“ – dát jim volnost, kterou utápíme v těsných botách. Vrátit cit, který ztrácí zavíráním do nepohodlné obuvi.

Stát nohama pevně na zemi

Chodidla často zanedbáváme. Nepečujeme o ně. Přitom se nejedná „jen“ o chodidla. „Jen“ o nohy. Tolik z nich vychází! Tolik na nich stojí a padá! Kolik se odvíjí od správného postoje? Od toho, jak umíme stát? Tak hodně! Na rovině fyzické zdraví a postavení celého pohybového aparátu, na rovině vnitřní schopnost najít ukotvení, upevnění, pevný základ, z něhož můžeme vycházet, uzemnění. Správný postoj – ten není jen o postavení se a čekání, co přijde. Ten je o vnitřním rozpoložení, vědomém uzemnění, které dá možnost posunout se dál a zároveň poskytne oporu v případě pádu. Starejte se o svá chodidla – choďte bosí, masírujte je, hrajte si s nimi, používejte je. A vnímejte skrze ně tu krásu, kterou skýtá váš vnitřní svět i ten svět, po kterém fyzicky chodíme… Jednoduchá sestava na aktivaci chodidel pomůže najít rovnováhu nejen v balančních polohách.

Odtlačení se s uvolněnými hýžděmi

Položte se na záda a sledujte chvíli dech v poloze šavásany. Poté pokrčte nohy, zapřete je o chodidla a nechte je rozkročené zhruba na šíři pánve. Pozornost zaměřte na chodidla, tři body opory. Celou horní částí těla zatlačte do podložky, jako byste do ní chtěli udělat otisk, přilepit se k ní. S výdechem se odtlačte od chodidel, jako kdybyste se chtěli po podložce posunout dozadu. Ale tlak horní části těla do země vám to neumožní. S nádechem povolte. Opakujte. Hýždě jsou stále uvolněné. Vykonejte alespoň pětkrát. Poté se od chodidel začněte otlačovat jinak – směrem vzhůru a s nádechem. S nádechem se odtlačte od chodidel a zvedejte pomalu pánev ze země. Hýždě nechávejte stále uvolněné – zvedejte pánev jen tak vysoko, dokud zvládnete hýždě udržet volně. Jakmile cítíte, že vás tělo nutí je stáhnout, zastavte a vraťte se s výdechem zpět na podložku. Opakujte pětkrát a po posledním nádechu prodýchejte v horní poloze.

Stoj vzpřímený

Přesuňte se do polohy hory. Stoj vzpřímený, nohy u sebe, ruce podél těla, dlaněmi vpřed. Za zavřenýma očima si uvědomte tři body opory, kostrč padá dolů mezi paty, za temenem hlavy se vytahujete vzhůru. Skrze chodidla, jimiž se vpíjíte do země, hledáte rovnováhu a stabilitu. Jste strom, který nerozhodí žádný závan větru. Až se budete cítit pevně, otevřete oči a najděte před sebou bod, který fixujte očima. Potom okrouhlým pohybem paží spojte ruce, propleťte prsty, nasměrujte dolů a s nádechem se zvedejte na špičky. Paty držte u sebe, kostrč padá dolů mezi ně, za rukama se vytahujte vzhůru, ramena tlačte dolů, vnímejte dva body opory na zemi – třetí simulují spojené paty. Nadechněte se alespoň pětkrát a poté se vraťte do polohy hory.

Tančící bojovník a strom

Zvedněte ze země pravou nohu, chytněte se pravou rukou za vnější stranu kotníku a přitáhněte patu k hýždím. Levou ruku předpažte, dlaň směřuje k obličeji. S nádechem odtahujte patu od hýždí a zároveň se za levou paží vytahujte dopředu a do předklonu do polohy tančícího bojovníka. Hýždě držte uvolněné. Prodýchejte, setrvejte alespoň po dobu pěti nádechů a výdechů. Vnímejte tři body opory na stojném chodidle. Poté se vraťte do výchozí polohy a s výdechem položte pravou nohu na vnitřní stranu levé nohy – stačí na začátek nad kotník. Postupně nohu přesouvejte nahoru tak, jak budete cítit jistotu a stabilitu. Koleno tlačte ze středu. Dlaně spojte před hrudníkem, tak aby palce směřovaly do jeho středu. Alespoň pětkrát se nadechněte. Poté vytáhněte paže nad hlavu a rozevřete je, dejte stromu korunu. Dýchejte. Vraťte se zpět a celé vykonejte na druhou nohu. Poté se přesuňte do polohy šavásany a nechte v sobě doznít pocity z uplynulého cvičení.

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné