Tradiční čínská medicína 20. 01. 2021 PDF Tisk

Jak na zimu s tradiční čínskou medicínou?

Čínská medicína člověka učí žít ve správném souladu s jednotlivými ročními obdobími. A tak ani paní zima není výjimkou. Cílem je změnit návyky přesně tak, jak se mění podnebí kolem nás.

Jak na zimu s tradiční čínskou medicínou?

Když čínská medicína vznikala, lidé žili v naprosté harmonii se životním prostředím a plně respektovali jeho směr. Vstávali při východu slunce, jedli to, co vypěstovali, a měli úctu ke všem aspektům jejich života.

Starověcí Číňané věřili, že lidé by měli žít v souladu s přirozenými cykly prostředí kolem nich. Studená a temná zima nás nutí zpomalit. Právě toto roční období je dobou, kdy se musíme zamyslet nad svým zdravím, doplnit energii a uchovat si sílu.

Podle TČM je zima jinové roční období, což v praxi znamená neaktivitu, chlad a vlhkost. Je třeba zůstat v klidu a zaměřit se do svého nitra, abychom – až přijde jaro – měli dostatek energie na rozpuk podobně jako příroda kolem nás.

Zimě vládne element vody, který je spojován s ledvinami, močovým měchýřem a nadledvinami.

Podle filozofie tradiční čínské medicíny jsou ledviny považovány za zdroj veškeré energie (Qi) v našem těle. Tento zdroj energie se pak využívá v momentě velkého stresu, k prevenci nemocí a stárnutí, ale také k případnému zotavení se z nemoci. Zima je obdobím, kdy se této energie vyčerpá nejvíce. Je proto potřeba instinktivně dodržovat principy zimního „odpočinku“.

Strava
V zimě mnoho lidí přirozeně sníží svou denní aktivitu. S tím ale souvisí jeden základní fakt, a to, že bychom s nižší aktivitou měli přirozeně snížit také denní příjem jídla a zároveň zvolit správný způsob jeho přípravy. 

Vyhnout bychom se měli syrovým pokrmům, protože syrová strava obecně ochlazuje náš organismus. Je proto potřeba více vařit, jednak kvůli teplotě jídla a jednak kvůli snazšímu trávení jednotlivých potravin.

Ideální jsou teplé vydatné polévky, celozrnné výrobky a pražené ořechy, které pomáhají zahřát střed našeho těla a dodávají tolik potřebné živiny.

Zdraví 
S příchodem zimy se také mění vnitřní prostředí našeho těla. S větrem, deštěm a sněhem přichází nachlazení, chřipky a nejrůznější bolesti.

Abychom předešli zdravotním potížím, je třeba dodržovat správnou hygienu a mýt si pravidelně ruce. V chladném počasí se totiž více držíme doma, a tudíž v těsnější blízkosti ostatních.

Důležitý je také kvalitní spánek. Ve spánku tělo regeneruje a nabírá potřebné síly. TČM doporučuje, abychom v zimě chodili spát brzy a vstávali s východem slunce. Sluneční paprsky totiž prohřejí atmosféru a my pak budeme více odolní vůči chladu.

Je dobré snížit stres. Najděte způsob, jak si každý den odpočinout a uvolnit se. Mezi nejlepší způsoby patří jóga (v zimě spíše hathajóga, tj. pomalé tempo s důrazem na správný dech a delší výdrž v jednotlivých ásanách), meditace, jednoduché relaxační techniky a jakékoliv další metody, které uvolní stres a zklidní nás. Podle TČM může stres, frustrace či hněv jít ruku v ruce s kolapsem imunitního systému, který chrání tělo před případným napadením patogeny.

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné