Jóga Zprávy 18. 06. 2018 PDF Tisk

Jak na nerovnováhu v pracovním životě? Jednoznačně jógou!

Firmy se probouzejí, aby vyřešily krizi nerovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Podle průzkumu o hodnotách a životním stylu v roce 2016 vyplývá, že mezi cíle, kterým zaměstnanci přiřazují nejvyšší hodnotu na pracovišti, zahrnují „sebevylepšení“, „štěstí“ a „zdravý rozum“. Této problematice by se společnosti měly věnovat.

Jak na nerovnováhu v pracovním životě? Jednoznačně jógou!

Firmy chtějí motivovat své zaměstnance ke splnění svých požadavků tím, že jim nabízejí za čas strávený v práci, a to včetně přesčasů, dodatečné výhody. Jsou jimi nejrůznější stipendia, střešní bary, možnost mít svého domácího mazlíčka s sebou v práci, ale také bezplatné jídlo.

Přesto bary s lahůdkami či možnost bezplatného parkování nevyrovnají stres, kterému jsou zaměstnanci každodenně vystaveni.

Aby lidé eliminovali stres a napětí, a také možnost syndromu vyhoření, jsou potřeba změny zevnitř, ne zvenku. Tou nejvhodnější volbou je jak jinak než jóga. Tím ale nemyslíme lekci jógy, kterou naleznete v každé posilovně, ale 3000 let starou původní techniku odvozenou z prastarého indického textu. V tomto textu najdete jamy neboli etická pravidla, jakýsi návod ke „správnému životu“, která jógoví nadšenci a jogíni obecně používají a která by svět nadšených workoholiků měl přijmout ke své přeměně. Cílem je, aby se zaměstnanci cítili šťastní a byli plni elánu a nadšení.

Ne že by jóga na pracovišti byla něco nového: Firmy již po léta začleňují praktiky jógy a meditace jako nedílnou součást pracovní doby. V roce 2007 přišla společnost Google se speciálním programem, nazvaným „Najít uvnitř sebe“, aby naučil 500 zaměstnanců, v čem spočívá správná meditace. Společnosti jako Apple a Nike mají dokonce vyhrazené rozjímací místnosti, kde mohou pracovníci najít klid, odpojit se a meditovat.

Jedná se o úžasnou praktiku pro zvládnutí stávajícího stresu. Podnikatelé, kteří věnují všechen čas svému podnikání a jejich mysl musí být v neustálé pohotovosti, mohou využít pokyny jam a nalézt klid v jádru své duše. Důležité je, že tyto pokyny nejsou nikdy jen černé nebo bílé; jama nabízí více stupňů, což znamená, že je vždy něco, na čem bychom měli pracovat, a žádný začátek není špatný. A jaké jamy tedy máme?

  1. Ahimsá neboli „neubližování“ – Přemýšlejte občas, zda vaše jednání nemůže někomu kolem vás ublížit. Pokud zvolíte přívětivý způsob komunikace, budete se nacházet v příjemném prostředí a do své práce se budete těšit.
  2. Satja neboli „pravdivost“ – Být pravdivý může být v rozporu s první jamou, například pokud se negativně vyjádříte k myšlence, kterou vyjádřil někdo jiný, můžete ublížit jeho pocitům. To ale neznamená, abyste mlčeli. Stačí zvolit jen správný způsob, jakým někomu svůj názor sdělíte. I tón vašeho hlasu je důležitý.
  3. Astéja neboli „nekradení“ – Nekraďte někomu myšlenky a zkuste se sami zamyslet nad tím, s jakým nápadem byste mohli přijít. Zkuste se chválit za své úspěchy a uvědomte si, že pokud se budete navzájem podporovat, bude vaším výsledkem ta nejlépe odvedená práce.
  4. Brahmačarja neboli „zdrženlivost, respekt“ – To lze interpretovat několika způsoby, vesměs to ale znamená, abyste v druhých hledali to nejlepší a abyste i vy sami byli tou nejlepší verzí sebe sama.
  5. Aparigraha neboli „neulpívání“ – V životě je důležité nelpět na starých vzorcích, ale být otevřený také novým nápadům. Pokud budete lpět na minulosti, nebudete schopní vytvořit něco úžasného právě dnes.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné