pondělí 9. 9. 2024
Jóga je komplexní cvičení, které se rovným dílem zaměřuje na tělo i na mysl. Soubor technik, rituálů, zásad a v neposlední řadě také cviků prospívá lidskému pokolení téměř od nepaměti, alespoň co se staré Indie týče. Vedle mnoha dalších mohou z jejích výhod mimo jiné čerpat také sportovci.
Na první pohled spolu jóga a sport nesouvisejí. To je však pouze zdání – ve skutečnosti může jóga sportovcům v mnohém pomoci a tím zlepšit jejich výkonnost. A nejedná se samozřejmě jen o sportovce profesionální, ale o všechny, kteří se rádi hýbou na čerstvém vzduchu, v posilovně, ve fitcentru, v tělocvičně – doplňte podle vlastních preferencí.
Jaké výhody jóga přináší sportovcům
Ať už jde o zvýšení kapacity plic, zlepšení rovnováhy, flexibility, síly, vytrvalosti (to vše na fyzické i mentální úrovni), jóga má co nabídnout všem, kteří se věnují nějakému sportu. Důležité ovšem je praktikovat ji pravidelně. S čím vším za takového předpokladu může sportovcům pomoci?
Umění dýchat zhluboka, volně, uvolněně, je základním předpokladem pro snížení stresu ze sportovního výkonu. K tomu napomáhá zlepšení koncentrace a dává sílu poslat myšlenky směrem, kterým potřebujete – což zvyšuje motivaci a snižuje úzkost. Pravidelná jógová praxe pomáhá vytvořit návyk správného dýchání, učí mysl a tělo spolupracovat, což zvyšuje nejen tělesnou, ale také mentální výkonnost.
Jógové ásany zpevňují střed těla. Pomalé, koncentrované pohyby, statické výdrže a balanční polohy vyžadují sílu vycházející ze středu těla. V tom se jóga hravě vyrovná silovému tréninku v posilovně. V podstatě se jedná o funkční trénink, který připravuje tělo (i mysl) na to, co se děje venku, na fungování v běžných denních situacích, kdy je zkoušena naše trpělivost, vytrvalost, odolnost a mnohé další.
Časté cvičení jógy může zvýšit flexibilitu a rozsah pohybu a zároveň uvolnit napětí. To se netýká jen kloubů a svalů, ale také mysli. Protože zatuhlá mysl dokáže natropit stejnou, ne-li větší, škodu jako namožené nebo stažené svaly. Jóga učí umění uvolnit se i v situacích, kdy nám není dobře, rozpustit bolest těla i mysli a prostě ji poslat pryč. Dává nám do rukou nástroje, které nám při pravidelném používání ukazují, jak na to.
Velká část sportovních a posilovacích rutin je založena na opakování pohybů rozvíjejících pouze určité svalové skupiny, zatímco jiné skupiny jsou v tomto schématu ignorovány. Tím vzniká nerovnováha, kterou jóga pomáhá napravit. Skvělým prostředkem jsou balanční polohy, u jejichž správného provedení je nastolení rovnováhy podmínkou – a, jak tomu u jógy bývá, proces začíná v mysli – jakmile se zklidníte tam, dokážete vydržet v poloze, a budujete rovnováhu, která vychází z mysli a vztahuje se i k tělu.
Ve sportu často o něco usilujeme. Což jistě není špatně, klade to na nás ale vysoké nároky, s jejichž dosažením může souviset stres ze strachu z neúspěchu. Tělo i mysl jsou potom v tenzi a aktivitu vykonáváme bez vnitřní radosti, rutinně, nebo naopak zbytečně „tlačíme na pilu“ a vlastně si proces vůbec neužíváme. Jóga napětí rozvolňuje, nabízí mnoho stylů a způsobů, jak se jí věnovat. Je jen na nás, jak praxi sestavíme, jediným vodítkem by měla být naše vnitřní spokojenost – a to je neuvěřitelně osvobozující vědomí, které nás vnitřně posiluje a dává nám chuť a motivaci pokračovat dál. V čemkoliv, nejen ve sportu.