Zdraví 14. 05. 2024 PDF Tisk

Jak může jóga pomoci při vbočeném palci?

Vbočený palec nevypadá hezky v sandálech, to je ale ze všech problémů, které může působit, ten nejmenší. Mnohem vážnější je, že způsobuje bolesti nohou, zad, kolen i kyčlí. Jedním z prostředků, které dokáží tyto nepříjemné obtíže zmírnit, se může stát jóga.

Jak může jóga pomoci při vbočeném palci?

Až 25 % procent populace podle statistik trpí na vbočený palec, odborně hallux valgus. Jde tedy o poměrně častou deformitu nohy, v jejímž rámci dochází k odklonu palce směrem k ostatním prstům. Na vině může být genetika nebo životní styl zahrnující nevhodnou volbu obuvi (úzká špička, nedostatek místa pro prsty, časté nošení vysokých podpatků), dlouhé stání a jeho nedostatečná kompenzace, potíže se mohou objevit nebo zhoršit také v těhotenství a pravdou je, že ženy jsou ke vzniku halluxu náchylnější než muži (ačkoliv se nevyhýbá ani jim).

Co je vbočený palec

Palec běžně chodidlo prodlužuje směrem dopředu, jakmile dojde k jeho vbočení, vychyluje se jeho osa směrem k dalším prstům. Důsledkem toho vzniká v místě kloubu boule působící bolest při chůzi i otlaky z bot. Dochází ke změně základního způsobu používání palce, což později přináší problémy s fungováním kolen, kyčlí a zad. Krajním řešením je operace, existují však konzervativní prostředky, které ji mohou buď oddálit, nebo zvrátit zcela.

Jak může pomoci jóga

Jedním z konzervativních podpůrných řešení se může stát i pravidelná jógová praxe. Když totiž dojde ke vzniku vbočeného palce, znamená to, že palec na noze nefunguje tak, jak by normálně měl. Takže ostatní části chodidla, jako jsou svaly, šlachy a vazy musí tento nedostatek vyrovnat. Jógová praxe vnáší do života sílu a flexibilitu, což se týká i oblasti vbočeného palce. Tím z tohoto oslabeného místa odvádí část napětí, díky čemuž může chodidlo jako celek pracovat a fungovat efektivněji. Jde o to, že polohy zaměřující se na aktivaci, protažení a posílení svalů chodidel, kotníků a dolních končetin celkově, mohou napomoci ke zvětšení prostoru mezi jednotlivými prsty a posílit okolní svalstvo.

Jak aktivovat chodidla a prsty

Užitečná může být sama o sobě „obyčejná“ aktivace chodidel a prstů, jichž se běžně užívá na počátku jógové praxe v rámci jakési jógové „rozcvičky“. Jde o zvedání pat ve stoji, čili v podstatě o stoj na špičkách zaujímaný několikrát za sebou, zvedání prstů z podložky, jejich roztahování od sebe, zvedání palců nad podložku, kroucení palci, masáže chodidel, učení se, jak „rozprostřít“ celé chodidlo do země, využívat tři body opory a celou plochu chodidla nejen při praxi, ale také při chůzi i stoji. 

Jaké další polohy mohou pomoci

Mezi další užitečné polohy patří polohy balanční – kdy zůstává noha s vbočeným palcem na zemi a druhá zvednutá, jako je například poloha stromu nebo tančícího bojovníka, tanečníka. Spodní chodidlo je nuceno hledat stabilitu a rovnováhu, vnitřní sílu, čímž se posilují všechny svaly chodidla, dochází k nácviku správného postavení a ke snížení tlaku na bolavý oteklý kloub palce. Střecha nebo pes hlavou dolů jsou dalšími polohami, které poskytují protažení a prodloužení svalů na chodidlech, jež jsou užitečné a nápomocné při vbočeném palci.

Jakou roli hraje pravidelnost

Stěžejní je ovšem pravidelnost. Nejde jen o to si jednou do týdne zacvičit jógu ve studiu. Jóga nabízí ucelený systém cvičení těla i mysli a základem tohoto jedinečného souboru různých technik je uměřenost a laskavost. Přistupujme s nimi ke svému tělu, ke svým chodidlům a poskytujme jim dostatek svobody a prostoru pro volný pohyb. 

Jak se starat o chodidla

Vyjměme chodidla po příchodu z práce z tuhých bot, zakružme v kotnících, procvičme prsty, namasírujme chodidla, dopřávejme si masáže od profesionálů, zajděme na pedikúru. Zkusme trávit více času jen tak, na boso, dopřát chodidlům kontakt se zemí, pocítit na vlastní kůži čerstvý vzduch. Pohlaďme každý večer svá chodidla a poděkujme jim za to, že nás tak statečně provázejí každým dnem, že nám umožňují stát a chodit.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné