Zdraví 31. 05. 2023 PDF Tisk

Jak jóga ovlivňuje náš imunitní systém?

Je známou, ověřenou a podloženou skutečností, že pravidelná jógová praxe pozitivně ovlivňuje mnoho systémů v těle na fyzické i duševní, mentální úrovni. To se týká i imunitního systému. Ano, jóga nás skutečně může učinit odolnějšími vůči různým nemocem. Jak tento mechanismus funguje?

Jak jóga ovlivňuje náš imunitní systém?

Praxe ásan, pránájámy a meditace tvoří komplexní jógovou praxi, která jako taková mimo jiné posiluje imunitní systém a vyzbrojuje nás proti rozličným bakteriálním i virovým infekcím. To je skutečnost, která je potvrzená nejen pravidelnou praxí těch, kteří se józe věnují, ale i řadou vědeckých výzkumů.

Čím umí praxe podpořit imunitu

Je to tím, že cvičením jógy stimulujeme hlavní fyziologické systémy, které jsou napojené na systém imunitní – systém oběhový, trávicí, endokrinní a nervový. Vedle toho kondicionujeme dýchací cesty a plíce, čímž přivádíme okysličenou krev do všech orgánů a podporujeme tím jejich funkčnost, také stimulujeme lymfatický systém k vytlačování toxinů.

Jak pomohou dechová cvičení

Kondicionování plic a maximalizace dechové kapacity prostřednictvím dechových cvičení pomáhá budovat odolnost vůči různým respiračním infekcím, nachlazení a chřipce. Kapálabhátí, technika rychlého dýchání do břicha, vede ke zvýšení odporu dýchacích cest, což je činí silnějšími. Néti, výplach neboli očista nosu slanou vodou a následně nádí šódhana, střídavé dýchání nosními dírkami, zvyšují odolnost nosních dutin. Ne nadarmo se v silných vlnách covidové infekce doporučovalo vyplachovat si pravidelně nosní dutiny jako prevenci vůči nákaze.

V čem tkví (mimo jiné) blahodárný vliv meditace

Denní praxe meditace zvyšuje hladinu hormonů štěstí endorfinů a naopak snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, což napomáhá ke zklidnění mysli a navozování stavu vnitřní rovnováhy, pohody, štěstí a spokojenosti. Snižování míry prožívaného stresu, vůbec učení se se stresem pracovat tak, aby nás co nejméně ovlivňoval a ovládal, to samo o sobě napomáhá ke zvyšování naší obranyschopnosti, kterou stres jako takový významně oslabuje.

Které ásany jsou nejúčinnější

Obecně platí, že pro zmírnění ucpaného nosu a předcházení komplikacím vzniklých sekundárními infekcemi vyčerpávajícími plíce, jsou velmi užitečné inverze (záklony) a předklony. Třeba poloha svíčky vyvíjí tlak na štítnou žlázu u kořene hrdla, čímž stimuluje endokrinní systém k tomu, aby tělu pomáhal bojovat se stresem a infekcemi. Pes hlavou dolů zase podporuje průtok krve nosními dutinami; poloha luku zvyšuje průtok krve do břišních orgánů a zlepšuje trávení; poloha želvy podporuje práci brzlíku.

Na co si dávat pozor

Ačkoliv zkušenosti i věda jasně potvrzují, že jóga posilování imunity skutečně napomáhá, nejedná se samozřejmě o všespásný prostředek, který funguje samovolně, bez závislosti na naší aktivitě a na našem úsilí. Jóga učí především umění rozlišovat, vedle toho také vede ke zjemňování celé naší bytosti. Obojí nás učí praktikovat nejprve vůči sobě, potom i vůči okolí. Buďme k sobě proto empatičtí, všímejme si, jak se cítíme, jak a na co reagujeme.

K čemu vede jógová praxe

S takovým přístupem je samozřejmé, že v horečce nepřistoupíme k náročné fyzické praxi, ale odhadneme, že je nutné odpočívat, případně mysl zklidnit jemným dechovým cvičením spočívajícím v pozorování dechu a dráhy, kterou v těle vykonává – což se dá pohodlně provádět i vleže v posteli. Když to budeme s jógou myslet vážně, když to budeme myslet vážně se sebou, v konečném důsledku vždy budeme vědět, co dělat. Odpovědi na všechny otázky máme v sobě, stačí si naslouchat.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné