Jóga Zprávy 12. 03. 2018 PDF Tisk

Jak dát technice vale?

V dnešní době plné technologie je velice těžké se všeho vzdát a hledat ticho a klid. Nebýt zkrátka ničím a nikým rušen....

Jak dát technice vale?

Taky to znáte, celý den držíte mobil v ruce, chcete si vždy jen zkontrolovat, co nového se děje na sociálních sítích, jestli vám už odpověděl přítel na sms, zda večer půjdete do kina nebo zda již přišel potvrzovací email, že váš balíček byl odeslán. Až nakonec zjistíte, že celý den neděláte nic jiného, a to je špatně. Ale jak se té techniky aspoň na chvíli vzdát a radostně si užívat chvíli bez ní? Tak přesně nad tím se zamyslel jógový portál YogaJournal. A nepletl se…

Čím více času budete offline, čím více času budete bez svého mobilního telefonu, tím více času budete trávit sami se sebou a se svými přáteli a světem kolem sebe.

V dnešní době plné technologie je velice těžké se všeho vzdát a hledat ticho a klid. Nebýt zkrátka ničím a nikým rušen. Kór v době, kdy je na každém rohu nějaký rušivý element. Televizi pouštíme automaticky, kamarádkám raději textujeme, než abychom s nimi vyrazili ven, zkrátka můžeme sedět na jednom místě a nic nedělat, a přitom vědět naprosto vše, co se děje kolem nás. A o to horší je se od všeho odpojit a nic nedělat.

Nedělat nic je přitom čas věnovaný sobě. Čas relaxace. A to znamená být z dosahu veškeré techniky. Děsí vás to? Nebojte! Začít stačí pomalu. Profitovat budete z každého malého krůčku pryč od online světa. A až si jednou dvakrát zažijete jeho výhody – méně stresu a více soustředění, dostanete se do jakési pozitivní smyčky, kdy budete sami život offline vyhledávat.

A jak tedy začít?

  1. Nechejte telefon doma. Začněte v situacích, kdy si jdete na hodinu zacvičit a pomalu přidejte.
  2. Až si půjdete lehnout, dejte do módu spánku i váš telefon. Nebo ho jen nechte dobíjet ve vedlejším pokoji. Ano, možná budete muset oprášit klasický budík, ale i to je cesta, jak se zbavit své potřeby mobil neustále kontrolovat.
  3. Vypněte si všechna upozornění svých aplikací.
  4. Až pokročíte, vzdejte se mobilu na jeden den. Stačí jednou týdně či měsíčně, nebo jen vypnout zvonění a nereagovat na příchozí hovory.
  5. Zařekněte se, že některé večery budou bez jakékoliv obrazovky. Mobil, tablet, notebook, televize. To vše vynechejte a otevřete knihu nebo si jděte zaběhat.
  6. Zkuste neodpovídat hned na příchozí sms. Nic nespěchá. A ten, komu odepíšete s menší pauzou, si vás pak bude i víc vážit. Budete vzácnější. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.
  7. Naučte se s lidmi stýkat osobně, naučte se osobně vyjadřovat své pocity. Přes email či sms to možná bude snazší, ale osobně to bude reálné a opravdové.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com