BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 12. 08. 2021 PDF Tisk

Jak být lepším učitelem jógy

Dlouholetý učitel jógy sdílí rady, jak učit jógu, aby měla co největší přínos pro učitele i studenta.

Jak být lepším učitelem jógy

Výuka jógy může být velmi naplňující a smysluplná kariérní cesta. Učím 15 let a nedokážu si představit, že bych mohl být tak šťastný a vášnivý i v jiném „zaměstnání“. Ovšem ani povolání učitele jógy není pouze procházka růžovým sadem, i tato cesta přináší spousty výzev, se kterými je nutné se poprat.

Jaká je tedy správná cesta? 

Zaměřte se na dopad svého učení, nikoliv jen na to, abyste byli „populární“
Když jsem s jógou jakožto učitel začínal, bylo na mých lekcích spíše prázdno než plno. Bohužel finanční ohodnocení je ve většině jógových studiích spjato právě s tím, kolik lidí vám na lekci přijde. Vedl jsem tedy přes 15 lekcí týdně, což mělo ale neblahý dopad. Docházka se ještě více snížila, protože lidé si byli vědomi toho, že mohou vlastně přijít kdykoliv. 

Tento cyklus jsem prolomil až ve chvíli, kdy jsem si uvědomil, že nejsem učitelem každého. A začal jsem se soustředit na ty, již měli mé lekce rádi a chodili pravidelně. Dále jsem se zamyslel nad tím, jaké bude mé zacílení, a začal se věnovat převážně mužům po zranění ve věku 25–55 let. Tím se moje cesta stala výjimečnou.

Poskytněte svým studentům hodnotu 
Nejde o to lekci pouze odcvičit. Jako učitelé byste měli vědět, co vaši studenti chtějí. Moje studentská základna se zabývá zmírňováním bolestí kloubů a zad. A tak vím, kde je moje místo a že nutit jim meditace a zpěvy zkrátka nemá smysl. 

Tím, že poskytuji speciální kurzy na základě konkrétních potřeb svých studentů, mohu vytvořit třídu, která je efektivní při dosahování svých cílů. Cvičení jógy je pak účinné a vzbuzuje důvěru v mé učení a jeho výhody. Kdybych tento plán implementoval dříve, ušetřil bych si mnoho obtížných roků naplněných zpochybňováním sebe sama.

Nepodceňujte základy
Když jsem byl kdysi nováčkem na poli lektorství jógy, byla jednou z mých největších chyb snaha o přehnanou kreativitu, pokud jde o sekvence a varianty póz. Kvůli tomu byl rytmus mých hodin nesouvislý a lidé byli v napětí. Příliš jsem se soustředil na sebe, což vyvolávalo zmatek, znudění a naštvanost těch, kteří se přišli zrelaxovat.

Abych tuto tendenci napravil, zaměřil jsem se na přímou výuku základních jógových pozic a zdokonalil jsem se v instruktáži studentů v obecné formě a nastavení jejich základů. Vyhnul jsem se sekvencím, které spojovaly více než tři variace v asymetrických pózách, kde je jedna noha vpřed, jako je bojovník 2, nebo ásanám, kde balancujete na jedné noze, jako je pozice stromu.

Tak co, souhlasíte?

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné