BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 16. 03. 2020 PDF Tisk

Jak budovat zdravé návyky

Známe to všichni. Chceme začít cvičit a ne a ne se dokopat dojít na lekci jógy i přes to, že všechny potřebné věci již máme dávno koupené. Abychom se naučili novým návykům, musíme si stanovit cíl svého úspěchu.

Jak budovat zdravé návyky

Každý den přináší stejné vzorce chování, aniž bychom si to uvědomovali. Máme tendenci se každý den probouzet ve stejnou dobu, čistit si zuby, dát si ranní kávu, jít do práce a večer relaxovat. Tak proč je tak těžké utvářet nové zdravé návyky? Vědci, kteří studují formování návyků, tvrdí, že mnozí z nás se snaží vytvořit zdravé návyky špatným způsobem. Děláme odvážná rozhodnutí, abychom začali například cvičit nebo dosáhli své vysněné váhy, aniž bychom podnikli kroky potřebné k dosažení daného úspěchu.

Zde je několik tipů, podpořených výzkumem, pro vytváření nových zdravých návyků.

Udělejte součet zvyklostí, kterým se pravidelně věnujete. Klidně si je sepište na papír. Odborníci totiž tvrdí, že nejlepším způsobem, jak si vytvořit nový zvyk, je spojit ho s již existujícím zvykem. Podívejte se na vzory ve svém dni a přemýšlejte o tom, jak můžete pomocí stávajících návyků vytvořit nové. Nové a hlavně pozitivní.

Pro mnoho z nás je ranní rutina tou nejsilnější, takže je to skvělé místo, kde se můžete soustředit na nový zvyk. Například ranní šálek kávy může vytvořit skvělou příležitost k zahájení nové minutové meditační praxe. Nebo když si čistíte zuby, můžete se rozhodnout dělat dřepy nebo stát na jedné noze, abyste si procvičili rovnováhu, a první jógová ásana je na světě.

Spousta z nás má ale své oblíbené vzorce odložené až ke konci dne, kdy jednoduše padnou na gauč a zapnou televizi. I toto by ale mohl být skvělý čas k tomu, začít s jednoduchou jógovou pozicí, a to šavásanou. Jen si nezapnete televizi, ale naopak zkusíte na pár minut vypnout svou mysl a soustředit se plně na svůj dech. Vždyť co je pár minut vložených do sebe v celkovém množství času, které nabízí celý den?

„Začněte pomalu.“ Přesně to tvrdí B. J. Fogg, vědec ze Stanfordské univerzity a autor knihy „Tiny Habits“, a poznamenává, že velké změny chování vyžadují vysokou úroveň motivace, kterou často nelze dlouhodobě udržet. Navrhuje začít s malými návyky, aby byl nový zvyk na začátku co nejjednodušší. Například každodenní krátká procházka by mohla být začátkem cvičení. Nebo vložení jablka do tašky každý den může vést k lepším stravovacím návykům.

Sám Dr. Fogg o tom ví své. Jeho velkým přáním bylo zahrnout do svého života kliky. Ale protože věděl, že je nikdy předtím nedělal, začal pouhými dvěma kliky denně, aby byl schopný tento zvyk udržet. A i on přidal tento malý zvyk ke své každodenní rutině. Když šel ráno do koupelny, položil se na zem a udělal své dva kliky. Počet pomalu navyšoval a nyní má ve zvyku dělat 40 až 80 kliků každý den.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné