Jóga Zprávy 30. 11. 2020 PDF Tisk

Jak bojovat s dětskou obezitou během lockdownu?

Děti reagují citlivě na stres a ten je často hlavní příčinou přejídání se a následné obezity. Jako přirozený protilék pak může působit jóga – zejména dech vedený do břicha a pránájáma.

Jak bojovat s dětskou obezitou během lockdownu?

Počet obézních dětí každoročně roste a předpokládá se, že do roku 2040 bude mít každé čtvrté dítě v USA problémy s nadváhou.

Tento ne příliš uspokojivý fakt ještě zhoršila momentální situace ve světě, která nás uzavřela doma a podpořila tak sedavý životní styl. Jako rodiče se však můžete snažit zajistit zdravou budoucnost svého dítěte tím, že mu zkrátíte čas strávený u obrazovky a nahradíte ho nenáročným cvičením nebo pravidelnými procházkami.

Epidemiologická studie provedená na Brownově univerzitě zjistila, že obezita u dětí zhoršuje kognitivní funkce. Vědci se zaměřili na děti ve věku od pěti do osmi let a zjistili, že děti s nadváhou dosahují nižších hodnot, pokud jde o logické myšlení i pracovní paměť, ve srovnání s dětmi, které mají ideální index tělesné hmotnosti.

Odborníci naznačují, že adipozita v raném věku by mohla bránit neurovývoji a regulaci hormonů, které jsou nezbytné pro kognitivní zdatnost. Doporučují jednoduchá cvičení podporující hormonální regulaci a krevní oběh v kognitivních oblastech mozku.

Jakou roli sehrálo „uzamčení“
Vědci z University of Buffalo našli konkrétní důkazy, které poukazují na přímou korelaci mezi fyzickou pasivitou během uvěznění v našich domovech v důsledku pandemie a zvýšeným počtem případů dětské obezity. Nedostatek pohybu, přemíra spánku a přejídání vedly u mnoha dětí ke vzniku obezity nebo zhoršily již stávající nadváhu.

Stravování, cvičení a sport
Rodiče si často pletou štíhlost s podvýživou. Přestože děti mají velmi rychlý metabolismus, nadměrná konzumace jídla může mít z dlouhodobého hlediska nepříznivý vliv na jejich zdraví. Pokud vaše dítě potřebuje hodně povzbuzovat k pohybové aktivitě nebo sportu, hrozí mu zpomalení metabolismu. Zkuste mu upravit stravu tak, že velké porce nahradíte menším množstvím výživného jídla.

Jídlo je pohon pro naše tělo, a aby dobře pracovalo a fungovalo, je třeba volit kvalitní a vyváženou stravu v rozumném množství.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné