Než začnete cvičit 06. 04. 2021 PDF Tisk

Inspirace v józe

Jóga je inspirací a nahlížet na ni můžeme hned několika způsoby...

Inspirace v józe

„Slepá ulička je místem mých největších inspirací.“ Milan Kundera

Samotná praxe jógy nás velmi často přivádí do sebe a stejně jak je hlubinná, čisticí a otevírající, tak je také povznášející, lehká a inspirující. Jógová praxe nás inspiruje, tak jak je.

Vědomí toho, jak nás jóga otevírá, je inspirací pro každý nový den. Rozvíjí v nás chuť tvořit, probouzí kreativitu.

Inspirace je základ tvorby. Ať se již chystáme rozvinout podložku či namalovat obraz, potřebujeme být inspirováni a motivováni. Bez inspirace chybí motivace. „Motivace vám pomůže zvládnout den, ale inspirace trvá celý život.“ Nick Vujicic

Jóga nás přivádí k inspiraci skrze nitro, pomáhá odhalovat skryté dary a talenty a také křísí inspiraci vnější, jelikož na cestě s ní se nám daří otevírat pole pro svěží a nové spolupráce, přátelství, projekty.

Inspirovat se můžeme prostřednictvím jógových lekcí – každý lektor ve své vlastní individualitě a kráse – akcí, článků, knih.

Praktikujeme-li aktivně jógu, pohybujeme se v podobném prostředí se stejně laděnými lidmi a díky tomuto poznání víme, s kým sdílet, a také se můžeme inspirovat od sebe vzájemně.

Inspirovat a motivovat nás můžou různé styly jógy, vědomí toho, že si můžeme vybírat, jakým směrem se naše praxe bude ubírat. Zda zvolíme cestu meditační, či více dynamickou a aktivní. Také toto spektrum se čas od času mění tím, jak moc se necháme ovlivňovat okolím.

Přáteli, kolegy, jógovým prostředím. Jóga nabízí obecně otevřený přístup k životu, velmi často s jógou pojíme cestování, přesuny a pohyb, a to nám přirozeně nabízí motiv pro inspiraci.

Potkáváme velké množství lidí a také naše vědomí a mysl se otevírají čili jsme mnohem přístupnější změnám, názorům, více nasloucháme a pozorujeme ostatní a tím se přirozeně inspirujeme v každé drobné chvilce.

Každý jogín nachází asi největší inspiraci v přírodě. Všichni víme, jakým balzámem pro duši je praxe venku a ten nádech a výdech, který prochází celým bytím. Příroda nás inspiruje svou krásou i svými paradoxy, ať už v ní pobýváme v rámci své jógové praxe, jdeme si zaběhat či vykročíme na osvěžující procházku.

V dnešních dnech, kdy není samozřejmostí cestovat, kdy se nemůžeme běžně vydat do jógových studií či na společně sdílené lekce, nám největší inspiraci poskytuje příroda a přirozený, hluboký návrat k ní. Spousta z nás zaznamenává mnohem větší pobyt venku (i přes zimní období), protože nemůžeme navštěvovat místa veřejná. Chodíme tak do přírody častěji, rozjímáme, věnujeme se sportům a v nádechu čerpáme inspiraci a ve výdechu vypouštíme to, co nemůžeme změnit.

V současnosti nás mohou inspirovat různé vzdělávací programy a on-line technologie, které jsou běžnou součástí dnešní doby. Díky nim si můžeme pravidelně zacvičit jógu s naší oblíbenou lektorkou na Zoomu, můžeme si poslechnout podcast kamaráda či nacházet nové portály k inspiraci a následnému studiu.

Tipy on-line inspirace:

  • podcasty
  • články o józe
  • knihy o józe
  • zdravé stravování – blogy, on-line recepty
  • on-line vzdělávací kurzy – jazykové, jógové, přednášky
  • on-line prodej, swap, skupiny pro sdílení – vaření, výměny, stream lekcí atd.
  • audioknihy
  • dokumentární filmy

Objednat předplatné