BLESKOVĚ
Životní styl 08. 02. 2021 PDF Tisk

Hygge – umění být šťastný

Slyšeli jste už někdy od své kamarádky, že zrovna včera zažila to pravé „hygge“, a vy jste vlastně nevěděli, o čem je řeč? Slovo hygge je spojováno především s Dány, protože právě Dánové se již dlouhodobě řadí mezi nejšťastnější národy světa. Zdá se, že se od nich tedy máme hodně co učit. Popsat, co toto slovo vlastně znamená, dá občas zabrat i těm, kteří ho žijí. Je to horké kakao se zapálenou svíčkou? Prostředí jemně osvětlené staré kavárny či snad piknik v parku s přáteli? Vlastně toto všechno. Je to atmosféra, která nás obklopuje, a vědomé prožívání štěstí.

Hygge – umění být šťastný

Pro konkrétní představu, Dánové slovo hygge nejčastěji spojují s těmito slovy – svíčky, krby, Vánoce, deskové hry, hudba, sladkosti a knihy. Co tedy potřebujete k tomu, abyste si doma udělali to pravé hygge?

  1. Svíčky – musí být prostě všude! Pokud máte doma krb, tak to je ještě lepší. Díky svíčkám a krbu si doma vytvoříte hřejivý pocit dokonalého bezpečí a klidu.
  2. Hygge kout – prostor kdekoliv v bytě, kde je vám dobře, plný polštářů a různých přehozů. Je to jednoduše místo, kde se zachumláte s knížkou a hrnkem horkého kakaa.
  3. Příroda – pokud trávíte čas v přírodě, tak to je naprosto v pořádku. Přineste si ale kus lesa přímo domů – obklopte se různými větvičkami a dřevěnými výrobky.
  4. Knihy – zalézt si po náročném dni pod deku se skořicovým čajem a dobrou knihou je základem hygge.
  5. Deky a polštáře – vzít si teplé vlněné ponožky a zachumlat se pod deku, i když vám není zrovna zima, prostě jen tak.
  6. Sladkosti a dorty – obecně výborné jídlo, které si dáte společně s přáteli nebo rodinou, do hygge prostě patří, ale neodolávejte ani domácím upečeným dortíkům a koláčkům.
  7. Ležérnost – hygge je propojené také se stylem oblékání. Oblékněte si huňatý svetr v černé, šedé nebo béžové barvě a na hlavě si vytvořte jakýsi „kotrč“ – čím nedbalejší, tím lepší!

Možná už tedy máte trochu konkrétnější představu, jak si doma zařídit to pravé hygge. Horkým nápojem a zapálenou svíčkou to ale určitě nekončí. Vůbec nejdůležitější je nastavení mysli. Hygge je neodmyslitelně spjato s prožíváním přítomného okamžiku. Žít vědomě právě tady a teď znamená např. věnovat pozornost vůni skořice ve svařeném víně, které si vychutnáváte s přáteli. Pokud takový okamžik prožijete opravdu vědomě, uloží se vám v mysli na velmi dlouho a budete se k němu moci s nostalgií vracet.

Dalším krokem ke štěstí je pocit souladu – s přírodou i se vším ostatním. Pokud se naše mysl nastaví na režim „není potřeba s nikým a ničím soutěžit, už teď tě mají tví blízcí přece rádi“, jsme na správné cestě. Nepotřebujeme nikomu nic dokazovat, značková kabelka ani nejnovější model automobilu nám štěstí nezajistí. Takový stav mysli je víc než co jiného prosycen vděčností. Vděčností za to, že žiju právě tady a teď, vážím si života a zaměřuji se na to, co mám, a ne na to, co nemám a třeba bych někdy mohl mít.

Hygge je pospolitost, soulad s přírodou i se sebou samými, rovnost, potěšení, pohodlí, příměří i útočiště. Pokud vám tato slova silně rezonují, zkuste na chvilku přivřít oči a zapřemýšlejte, kdy jste se naposledy cítili opravdu šťastní. Už se vám vybavila nějaká vzpomínka? Cítíte vůni nebo sladkou chuť na jazyku? Každé vědomé uložení takového pocitu do jednotlivých buňek našeho těla a mysli z nás totiž dělá opravdu šťastné lidi.

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné