Psyché&Duše 22. 11. 2021 PDF Tisk

Hýčkejme se!

Podívejte se z okna vašeho bytu, domu nebo z okna tramvaje. Vidíte ty barvy? To je podzim! Je všude kolem nás. Podzim kromě nádherně zbarveného listí znamená také mnoho pochmurných a deštivých dní. Takové dny máte chuť zůstat zavrtaní v posteli s knížkou v ruce. Pokud to je jen trochu ve vašich možnostech, tak si někdy takový den určitě dopřejte. A věřte, že to určitě možné je. Není totiž nic většího než překážky, které si sami budujeme ve své hlavě.

Hýčkejme se!

Podzim a blížící se zima jsou ale především období zpomalení. A díky tomuto zpomalení bychom si měli dopřát to, co nám dělá dobře. Už jen proto, aby nás během dlouhých potemnělých dní nepřepadaly chmury a deprese. Jak se v tomto období můžeme hýčkat?

Prohřejte se
Sauna je s příchodem podzimu neodmyslitelně spojená. Je to jako léto a moře. Podzim a sauna je to samé. Právě teď je na čase do sauny opět vyrazit. Na vyjmenování jejích příznivých účinků by jeden článek snad ani nestačil. Opomineme-li, že vám pomůže posílit imunitu a odstranit z kůže odumřelé buňky, můžete ji vnímat jako rituál, díky kterému získáte 2 hodiny týdně jen pro sebe. Prohřejete si organismus až do morku kostí a očistíte nejen své tělo, ale především hlavu, která se v sauně soustředí pouze na sebe sama. Budete se po ní cítit tak trochu lehčí – nejen od toho, co vypotíte, ale i od všech myšlenek, které vás celé dny a noci doprovázejí.

Dopřejte si masáž
Jelikož se pomalu ochlazuje, už netrávíme tolik času venku. Jsme stále víc a víc zalezlí doma bez dostatečného pohybu. Pokud bychom v tom ale pokračovali, naše tělo by brzy samo řeklo, že takto by to nešlo. Pohybový aparát pohyb opravdu potřebuje. Naštěstí existuje jedno skvělé řešení, jak svým svalům a kostem ulevit – masáž! Ať už si dopřejete masáž zad, celého těla, thajskou masáž, tantrickou masáž nebo masáž chodidel, nyní je na ni ten správný čas!

Den krásy
Podzim je teprve na začátku a nás čeká dlouhá zima. Takové vyhlídky pro mnohé z nás nejsou zcela optimistické. Myslete na sebe a vyčleňte si jeden den v měsíci, kdy si dojdete ke kadeřnici, na manikúru a kosmetiku. Možná budete překvapeni, jak takový beauty den dokáže povzbudit vaši mysl. A ta záplava komplimentů, která vás po takovém dni čeká, také není vůbec k zahození. A nejlepší tečka za takovým dnem je říct si sama sobě, že mi to sluší!

Přečtěte si knížku
Když se řekne podzim, představím si nejen barevné listí a dýně, ale především horký kořeněný čaj, teplou deku, zapálené svíčky a knížku v ruce. To je ten pravý podzim. Odložte večer všechny digitální technologie, vezměte do ruky knížku a zabalte se do deky. Takový večer, kdy nic nemusíte. To je to pravé hýčkání pro vaši mysl. Přes den na nás pořád někdo mluví a něco po nás chce nebo my chceme něco po ostatních. Držet v ruce knížku a slyšet pouze ticho přináší naprosto osvobozující pocit.

Dopřejte si rozkoš
Horké měsíce jsou pryč. To období, kdy všechno pučí a roste, právě odešlo, ale naše vnitřní touhy nemusíme uklízet nikam do šuplíků. Součástí sebepéče je bezesporu také dopřání si rozkoše. Není nic osobnějšího než být sami se sebou. Kdo ví lépe, co se vám líbí, než vy sami? Myslete na to a udělejte si chvilku sami pro sebe a se sebou.

Všechny výše zmíněné tipy jsou jen takovým nástřelem pro to, jak si vyčlenit čas sám pro sebe a skvěle si ho užít. Pro každého to může být něco jiného. Základ je ale stále stejný – udělejte „cokoliv“ zcela bez výčitek. Ať už přečtete celou knihu zavrtaní v posteli, dojdete si na masáž nebo si prostě jen užijete sladké nicnedělání, je to něco, co děláte sami pro sebe. Poděkujte si za tyto chvilky a do dalšího dne se pusťte s nově nabitou energií.

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné