Zdraví 30. 09. 2014 PDF Tisk

Hubnoucí plán

Uvědomte putování slunce přírodou. Oheň a síla je vzrůstající s rozbřeskem a nabývající na intenzitě v poledne a po něm. A právě oheň je třeba využít pro hubnutí!

Hubnoucí plán

Návody na hubnutí naleznete na každém rohu. Všude kolem nás číhá nepřeberné množství receptů, prášků, dokonalých diet a tipů, jak docílit postavy snů… Je to pastva pro oči nabízející klamnou iluzi. A o ní mnozí často sní, aby utekli ze šedi všedních dnů nebo od problémů ve svém nitru. A tak tomu většinou rádi uvěří a snadno podléhají. Touží podobných výsledků dosáhnout za každou cenu. I za cenu poničeného zdraví.

Místo, abychom si na jídle a jeho vhodné skladbě a míře pochutnali, nosíme tabulky a kalkulačky pro počítání kalorií. To, že člověk téměř celý den nejedl a tabulky jsou již překročeny nekvalitními zdroji, už podstatné není. Hlavně dodržet kalorický přísun. Lákadlem je každá fotka receptu. Nejenom pro oči, ale i pro chuťové pohárky je to velká výzva. Sliny se sbíhají okamžitě, jako by právě probíhal výzkum reflexů podle I. P. Pavlova.

Převážně ženy prahnou po každé stravovací a dietní novince, a když se začtou do předmluvy nové kuchařky o hubnutí, hned doufají, že teď konečně zhubnou. Víra, že zhubnou bez přičinění vleže na stroji, který jimi pohybuje, není víra, ale co takhle… lidská hloupost? I přesto si myslím, že zhubnout je jednoduché. Pracné je váhu udržet nezávisle na okolí, prostředí i rodině. Chceme-li se cítit dobře, musíme začít u sebe! A to je největší úskalí všech procesů změny životního stylu. Neomlouvat se, že něco nejde, a nehledat důvody, proč to nejde.

První pravidlo hubnutí: Jde to, když se chce a je cíl!

Pokud vznikne jasné přesvědčení, má hubnutí šanci a nemusí „bolet“. Slova: „Chci nebo „Já zhubnu“ jsou jasným odhodláním dokázat to. Je to připravená cesta, které pomáhá např. i vizualizace v průběhu programu. Vizualizace udržuje pozitivní naladění a zametá překážky na cestě.

Druhé pravidlo: Mějte jasnou představu, co chcete!

Vizualizujte si všechny detaily a vciťte se do situace, že jste již cíle dosáhli.

Čím více lidské tělo stárne, tím méně stravy potřebuje. Avšak pozor! Musí jíst, aby mělo potřebné palivo a zdroje pro regeneraci. Znamená to, že přestat jíst je zárukou přibírání na váze, protože tělo se začne bát nedostatku živin potřebných k zabezpečení životních funkcí. A začne schraňovat zásoby na horší časy. Většinou si člověk myslí, že je chytřejší než příroda, a snaží se ji přelstít. Přestane jíst a ejhle! Nejí a tloustne. Organismus se rozhodí a jeho srovnání je o to delší.

Třetí pravidlo: Jezte a projezte se ke štíhlosti!

Příroda je zárukou dokonalosti. I naše těla jsou dokonalá, jen s nimi neumíme zacházet. Přestáváme poslouchat přírodní cykly, zákonitosti a považujeme se za homo sapiens, člověka moudrého a rozumného. Přitom i primitivní člověk věděl, a hlavně cítil, kdy a co má jíst, kdy má odpočívat a kdy je třeba aktivity. Pojmy jako moderní doba, stres, nedostatek času, pod které se vše schovává, jsme se zbavili napojení a citu, a tak potřebujeme cvičit jógu, abychom opět všechny tyto jemnosti v sobě probudili.

Jako důkaz si uvědomte putování slunce přírodou. Oheň a síla je vzrůstající s rozbřeskem a nabývající na intenzitě v poledne a po něm. A právě oheň je třeba využít pro hubnutí! A tak ráno potřebujete rozžehnout pod kotlem. Naložit si a přijmout zdroje pro celý den. Sacharidy, zdravé tuky a trochu bílkovin vás ráno na celý den vybaví. Podpoří ve vás sílu. Pro aktivitu potřebujete palivo, jinak to nejde. Hormony jako kortizol a adrenalin vám pomohou být aktivními, protože v ranních a dopoledních časech jsou v krvi zastoupeny hojně. A jestliže nesnídáte, tak jste se to pouze naučili, ale tělo neoklamete. Má své vnitřní hodiny a pokyny od mozku, co má dělat. Má sesbírat živiny pro aktivity. Poobědvejte opět kvalitně! Měly by být zastoupeny všechny složky potravy. Zeleninový salát se zálivkou, ač je zdravý, vám rozhodně stačit nebude a pouze z něj energii nezískáte. Pokud na oběd chybí bílkovina a sacharid, kolem 14. hodiny vám hlava padne na počítač a vy sáhnete po něčem energetickém. Mozek ví, z čeho získá cukr, tedy rychlou energii. Naučili jste ho to, a tak přichází na řadu káva, sušenka, energetický nápoj... Jenže tyto nekvalitní zdroje vás pouze uchlácholí a postupně rozhoupou cukr v krvi. A jíte více a více... Nebylo by vhodnější zvolit kvalitní oběd než pěnu z kapučína?

Čtvrté pravidlo: Snídejte a nemyslete si, že nemusíte!

Celý svět a vesmír jsou vibrací. Na základě rytmu vše probíhá, jak má. Jsme součástí tohoto rytmu. Dodržováním rytmu a řádu se nejvíce přiblížíme ke svému cíli. Pokud vstáváte brzy, vyplňte čas mezi snídaní a obědem svačinou. Na oběd si dopřejte kvalitní jídlo složené z masa nebo bílkoviny, k tomu přidejte nutně sacharidovou přílohu a ještě zeleninu. Jen tak nebudete po obědě unaveni a oddálíte eventuální příchod únavy. Jelikož do večeře je času hodně, potřebujete-li, dejte si svačinu.

Páté pravidlo: Kvalitní sacharid je nutný pro energii, a tu potřebujete dopoledne a k obědu, večer už ne!

Stačí rytmus a logické uspořádání celého dne. Je to tak těžké? Ano, je. Pokud ale sledujete svůj cíl, raději než omezovat jídlo a jeho pestrost, je vhodné si zvyknout na uspořádání a rytmus. Můžete jíst kvalitní potraviny relativně bez omezení v přijatelné, objemové míře tak, abyste se nasytili, ale nepřejedli!

Na jídlo je třeba mít čas. Nepracovat u jídla, zbytečně nemluvit, dobře kousat a vnímat, jak jídlo chutná. Je prospěšné mezi jednotlivými sousty odkládat příbor. Jídlo je rituál a čas pro kvalitní příjem energie. Bez ní omezujete své přirozené fungování a podávat výkon se stane nedosažitelným cílem.

Kila navíc… Vnímejte a poslouchejte, signály přicházejí…

Příčiny nadváhy jsou různé. Stres, nespokojenost, rozladěnost, dětské bolístky, bolesti, které se odrážejí v lidské duši, a nadváha tak může být obranou nebo útěkem. Co když je nadváha signálem: „Pomozte mi“? Podvědomé – nevědomé vystrkování růžků, abychom si všimli, že duše už neví, jak by víc dala na vědomí: všimni si mě a dovol mi být! Že něco uvnitř je stažené a odsunuto v koutě a kila navíc jsou znakem nepohody. Nebo si myslíte, že člověk s více kily na těle je šťastný? Nejsou náhodou kila navíc ta pomocná ruka, která říká: „Nezapomněl jsi sám na sebe?“

 

Jak na to?

Cvičební plán

Každé ráno si sedněte na 10 minut a dýchejte. Nechte všechny myšlenky a plány pro celý den být. Nechte ještě vše plynout a zaměřte svou pozornost na dech.

  1. První týden cvičte 3krát týdně pozdrav slunci 12krát (video na www.jogavirtual.cz). K tomu přidejte 2krát týdně svižnou chůzi 30–40 minut, nebo 2krát týdně střídejte ve fitness 10 minut chůzi a dalších 10 minut rozdělte: 3 minuty lehký jogging, 2 minuty chůze, a tuto kombinaci ještě jednou zopakujte.
  2. Druhý týden cvičte 4krát týdně pozdrav slunci 15krát a k tomu 2krát týdně provádějte výše popsanou aerobní aktivitu.
  3. Třetí týden cvičte 3krát týdně pozdrav slunci 20krát a k tomu 2krát týdně provádějte výše popsanou aerobní aktivitu a fázi střídání chůze a joggingu proměňte: 8 minut chůze, 5 minut běh, 5 minut chůze, 8 minut běh, 5 minut chůze, 10 minut lehký jogging a dokončete 5 minut chůze pro zklidnění a vydýchání.
  4. Čtvrtý týden cvičte 2krát týdně pozdrav slunci 25krát a jednu 60minutovou lekci powerjógy a k tomu provádějte výše popsanou aerobní aktivitu. V pátém a dalším týdnu, pokud by na vás bylo moc 2krát týdně provádět aerobní aktivitu, zachovejte ji 1krát týdně.

 

 

  • Václav Krejčík 
  • www.energyclinic.cz
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné