BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 30. 04. 2020 PDF Tisk

Hot jóga a její účinky

„Hot jóga může posílit krevní oběh a pomoci spálit více kalorií,“ uvedl U.S. News. Ale není pro každého.

 

Hot jóga a její účinky

„Jóga ve vyhřáté místnosti nabízí mnoho výhod – ale je důležité mít zkušenosti s praxí a dodržovat bezpečnostní pravidla,“ upozorňuje Steffany Moonaz, ředitelka výzkumu na Marylandské univerzitě integračního zdraví v Laurelu ve státě Maryland.

Hot jóga uvolňuje svaly rychleji než cvičení jógy v místnosti, která není vyhřívaná a kde se cvičí při typické pokojové teplotě. „Proto cvičení jógy v teple může vašemu tělu poskytnout větší svobodu pohybu při provádění ásan,“ říká Moonaz, která je sama jógovou terapeutkou. Je také zakladatelkou Jógy pro nemocné s artritidou, poskytuje školení učitelům a studentům jógy s cílem pomoci lidem žijícím s množstvím chronických stavů, které jsou pro tuto nemoc typické.

„Zahřívá veškerou měkkou tkáň v těle,“ vysvětluje Moonaz. „Může to být dobré pro lidi, kteří mají zkušenosti s jógou a znají své limity.“

Co je vlastně hot jóga?
Hot jóga není oficiální název jógy, a proto nejsou přesně daná kritéria, jak by měla vypadat. Je na instruktorovi, jakou teplotu nastaví v sále a jaké styly jógy do lekce zahrne. Na lekci je obvykle tepleji, než je běžná pokojová teplota, ale nemusí tam být nutně 42 °C jako na bikram józe. Hot jóga obvykle zahrnuje styly a prvky aštanga jógy, kundaliní jógy, vinjásy, ale i klasické hathajógy a je na každém lektorovi, jak se rozhodne si lekci poskládat.

Hot jóga není pro každého!
A to je třeba si uvědomit. „Ne každý najde v hot józe zalíbení, ne každý by se jí měl účastnit, zejména ne ženy v menopauze a ženy těhotné,“ upozorňuje Moonaz. Ženy, které prochází menopauzou, často trpí návaly horka, a tak by jim samotné cvičení jógy ve vyhřáté místnosti mohlo tyto potíže vyvolat nebo ještě zhoršit. Těhotné ženy by také neměly cvičit hot jógu, protože přehřátí může představovat zdravotní riziko během těhotenství. „Pobyt delší než 10 minut v místnosti vyhřáté na vyšší teplotu může poškodit plod,“ varuje.

Starším lidem nad 65 let hrozí větší riziko, že upadnou. Pády jsou podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí hlavní příčinou zranění lidí starších 65 let. A pokud se přeci jen rozhodnou na lekci jít, měli by svůj organismus dostatečně zavodnit před lekcí i po ní.

Začátečníci
Lidé, kteří s jógou začínají, by měli do praxe raději „vplout“ na běžných lekcích, seznámit se s obvyklými pozicemi a pak se teprve pustit do jógy v teple. „Hot jóga je dobrá spíše pro lidi, kteří již mají zkušenosti s jógou a znají své hranice, než pro začátečníky, kteří ještě nejsou obeznámeni s jógovou praxí,“ říká Moonaz.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • zdroj: health.usnews.com
  • foto: Shutterstock.com