Zdraví 17. 12. 2016 PDF Tisk

Hormonální bouře organismu

Zdraví a harmonie celého organismu závisí na fungujícím propojení mezi tělem, myslí a emocemi. Zrovna tyto „složky“ člověka jsou s postupujícím věkem „opotřebovávány“, nebo zvýšenou měrou namáhány.

Hormonální bouře organismu

Jedná se o přirozené procesy, ke kterým dochází v organismu jak u mužů, tak u žen. Postupnými změnami, které ne všechny pozitivně ovlivňují zdraví a rovnováhu, se narušuje celistvost vnitřní spokojenosti a proudění energie. Toto období se u žen nazývá menopauza a u mužů andropauza.

Menopauza je součástí života každé ženy. Jedná se o fázi, kdy se menstruace natrvalo zastaví. Termín menopauza označuje poslední menstruační cyklus, ale ve všeobecnosti se používá pro popis období před tímto cyklem. Menopauza začíná v průměru mezi 45.–55. rokem života, ale může se objevit ve kterémkoliv životním období od začátku menstruace. Časově nelze toto období přesně definovat. Změny, které nastávají, jsou však nevyhnutelné. Míra a rychlost, se kterou nastupují, nejsou vždy stejné a je možné je efektivně řešit lékařskou péčí (substituční terapie), ale i přírodní cestou. Procesy v klimakteriu lze významně ovlivnit na fyzické, psychické i stravovací úrovni.

Vše lze ovlivnit!

Mezi charakteristické a krátkodobé znaky v menopauze řadíme: návaly tepla, noční pocení, kolísavé nálady, neschopnost koncentrace a poruchy menstruačního cyklu. Návaly a noční pocení mají cévní původ a vyskytují se u většiny žen. Často jsou spojené se zvýšenou tepovou frekvencí, a tedy zvýšenou aktivitou srdce, mnohdy až jeho bušením. Stejně tak začervenalá pleť v obličeji nebo na krku může charakterizovat změny, kterými organismus prochází. Tato změna barvy může souviset s vyšším krevním tlakem. Obdobně se předpokládá, že bušení srdce může mít příčinu v nedostatku estrogenu, který působí na specifická centra v mozku. Tyto klimakterické těžkosti se objevují již v premenopauze (fáze před samotnou menopauzou) a v prvních měsících po menopauze. Postupně k nim přibývají i další obtíže postihující dolní močové cesty, opakované infekce, neschopnost udržet moč. Bohužel se často projevují i poruchy srdečního systému se zvýšeným rizikem infarktu, náhlé mozkové příhody a v neposlední řadě osteoporóza.

Hormonální horská dráha

Přechod je pro ženu dlouhým obdobím změn, v jehož rámci začínají vaječníky ztrácet funkčnost, hladiny estrogenu a progesteronu – hormonu, který produkují – klesají a stoupají. Tyto procesy trvají cca 6–12 roků. Nakonec vaječníky přestanou fungovat a menopauza skončí. Rok po menopauze nastává období postmenopauzy. V tomto období žije žena téměř 1/3 svého života.  Protože hormony ovlivňují chod celého organismu, jsou změny související s menopauzou náročné. Ovlivňují vše. Spánek, paměť, nálady, fyzické tělo a jeho fungování. Typické první příznaky hormonálních výkyvů se objeví v průběhu posledních šesti let před ukončením menstruace.

Prevence

Proti mnohým problémům, které s menopauzou souvisejí, lze prevenčně působit, a zmírnit tak nástup symptomů. Důležitý je pravidelný pohyb, který se soustředí na práci pánevního dna, cirkulaci krve a je součástí nastavení vnitřní rovnováhy organismu. Podstatné změny, které nastávají, se týkají endokrinního systému, a proto péče, která v tomto období převládá, by se měla zaměřit na vyvážení a povzbuzení práce žláz s vnitřním vyměšováním. Tedy na systém, který v těle vylučuje hormony. Hypofýza, epifýza, štítná žláza, nadledvinky – to jsou jen některé žlázy, které lze cvičením powerjógy a jógy ovlivnit.

Cvičte powerjógu a relaxujte!

Vhodným cvičením pozic lze preventivně blahodárně působit na zmírnění doprovodných příznaků menopauzy. Narušení harmonie endokrinního systému, přibírání na váze, zadržování vody v organismu, špatné proudění lymfy, psychická nestabilita a deprese – tomu všemu může žena předcházet, když včas začne cvičit, správně se stravovat a relaxovat, popř. meditovat.

Pravidelné cvičení powerjógy představuje stimulaci a aktivaci všech žláz s vnitřním vyměšováním, orgánů a buněk v těle. Restorativní ásany (relaxační) stejně jako obrácené pozice (inverzní) mají silný vliv na neuroendokrinní systém, který umožňuje čerstvě okysličené krvi téci do žláz a postupně rozvádět hormony tam, kam mají jít. Žena, která provádí odpočinkové pozice, ulevuje nervovému systému a podporuje fungování systému endokrinního. Různé tlaky v ásanách (např. přiložené dlaně na záda v setu bandhásaně) dokážou ovlivnit i činnost žláz a produkci hormonů (nadledvinky). Během cvičení dochází k vylučování endorfinů – hormonů štěstí, které vyvolávají pocit radosti, uvolněnosti a euforie. Tak díky powerjóze dochází k odstraňování některých duševních problémů.

Existují i pozice na zlepšení funkce vylučovací soustavy. Dochází při nich k posílení pánevního dna, které v období klimakteria ochabuje. Toto ochabnutí způsobuje pokles močové trubice a následný nekontrolovatelný únik moči. Každá lekce powerjógy je zaměřená na zapojování pánevního dna, proto je vhodné pravidelně cvičit.

Podpora metabolismu

Vliv powerjógy na podporu žláz je neoddiskutovatelný. Například aktivace štítné žlázy, jejíž hormon thyroxin působí na rychlost metabolismu, je součástí mnoha ásan (např. svíčka, pluch, velbloud). Zlepšuje využívání mastných kyselin a upravuje metabolismus cukru. Metabolismus zatěžovaného organismu využívá vyšší podíl tuků, a tím trénovaný sval šetří glykogen, jako rychlý zdroj energie, a efektivně působí proti únavě a vyčerpání.

Nálady jako na houpačce

Vitalizační vliv powerjógy na zlepšení psychického stavu si kde kdo již mohl vyzkoušet. Pohoda a lehký úsměv na tvářích po skončení lekce powerjógy, je těm, kteří již cvičí, znám. Nestabilita nálad, podrážděnost a časté deprese, které provázejí menopauzu, jsou nepříjemnými společníky běžného života. Psychické poruchy se postupně projevují i v těle, mívají mnoho fyzických příznaků. V období fyzické i psychické nestability se projevují bolesti hlavy, bolesti zad a podbřišku, pročervenalá pokožka, odulost a nadváha, nebo celková slabost organismu. Psychika ženy v období menopauzy je velice citlivá. V mnohých případech žena cítí, že se loučí se svojí plodností, a tím pádem dochází ke vzniku melancholií, které se mohou rozvíjet až do silných depresí. Proto je dobré, aby v powerjóze ženy cvičily silné pozice otevírající hrudník, pracující se správným postavením těla a psychologickými efekty ásan, při jejichž zaujímání se podporuje vnitřní síla, sebedůvěra a vitalita. Bojovníci, hora nebo například triangl jsou pozice, které rozvíjejí vnitřní sílu. Žena se v souladu s nastalými okolnostmi učí vyvážit nové situace. Tak jako se triangl uklání do jedné strany, přijde po chvíli na řadu i druhá strana. A tak je tomu i v životě. Uvědomění si a pravidelné cvičení pozic powerjógy je cestou k rozvinutí harmonie, i v nových podmínkách.

Meditujte!

Při zvýšení psychické zátěže je relaxace, a především meditace více než vhodná. Různé typy meditací dokážou vyčistit hlavu a získat nadhled nad fyzickým stavem organismu.

Doporučení pro fyzický trénink:

  • ašviny mudra – ovládání konečníku, stah řitního otvoru
  • aktivace pánevního dna vleže na zádech (stah vagíny) – pocit vtažení svěračů, trénovat s dechem a často v kombinaci s ašviny mudrou – izolace jednoho i druhého stahu, viz výše).
  • vleže na břiše zvedání kolen od země
  • vsedě „stahování“ podložky sedacími kostmi k sobě a vytažení směrem dovnitř těla (do oblasti za pupíkem)

Pozice uvolňující oblast podbřišku:

  • pozice předklonů (překážkový sed, kleště, maríčjásana)
  • pozice stromu (pata se dotýká oblasti co nejvýše k rozkroku)
  • rotace vsedě

 

Objednat předplatné