BLESKOVĚ
Spolupracujeme 10. 12. 2023 PDF Tisk

Horčík … s čím ho nekombinovat

Hořčík lidé s oblibou berou, aby podpořili normální činnost nervové soustavy. Je součástí skoro každého preparátu, který slibuje sladké sny, klidný spánek a silné svalstvo. Ale víte, jak magnesium správně užívat?

Horčík … s čím ho nekombinovat

Pozor na vlákninu i medicinální houby

Podle odborníků by měl člověk zkonzumovat optimálně 30 gramů vlákniny denně. Ale nezapomeňte na jedno. Vláknina, zvláště ta nerozpustná, funguje jako kartáč, který v trávicím ústrojí pořádně zamete. S sebou ale může odvést i doplňky stravy s hořčíkem, které pak už jen opustí tělo stolicí. A vy z nich nebudete nic mít. Podobné je to s medicinálními houbami. Buněčnou stěnu plodnice tvoří chitin a beta-glukany. Laicky se tomuto seskupení látek říká houbová vláknina. V lidském trávení se chová velmi podobně jako vláknina.

Chlorofyl ano, ale…

Chlorofyl se nalézá ve většině listů a plodů nebo v zelených superpotravinách jako chlorela, mladý ječmen nebo spirulina. Jeho molekuly na sebe v prostředí lidského organismu rychle váží řadu látek. V případě těch toxických nebo potenciálně nebezpečných jako těžké kovy je to vlastnost vítaná, protože tak chlorofyl přispívá k udržení rovnováhy vnitřního prostředí. Ale to samé může udělat v případě užitečných substancívčetně hořčíku, které si dopřáváte jako součást doplňků stravy.

Se kterými minerály nekombinovat

Ionty hořčíku, zinku, železa i vápníku mohou pro podporu vaší kondice udělat hodně. Ale měli byste vědět, že užívat je v tentýž čas může být kontraproduktivní. Laicky by se dalo říci, že se jejich vstřebávání navzájem ruší. Když se vstřebává jeden, druhý projde kolem a tělo si z něj v tu chvíli nic nevezme. Nebo se vstřebávají podobným způsobem, a tak ani jeden tělo nevyužije v nejvyšší možné míře.

Jak si hořčík správně dopřát

Ve všech těchto případech postačí hořčík neužívat souběžně se stravou bohatou na vlákninu a chlorofyl či doplňky stravy se zinkem, železem nebo vápníkem. Dvouhodinový odstup by měl být ideální a zajistit nejlepší možnou vstřebatelnost.

-jd-

zdroj: www.nupreme.com

Objednat předplatné