Životní styl 26. 04. 2021 PDF Tisk

Home office bez prokrastinace aneb Jak si poručit a poslechnout se

Loňský rok mnohým z nás překopal náš pracovní i osobní život vzhůru nohama. Velká část zaměstnavatelů byla nucena nařídit svým zaměstnancům práci z domova. Home office tak ze dne na den přestal být benefitem. Pokud patříte mezi ty, kteří jsou několik hodin denně připojeni na on-line videoschůzkách a jejichž pracovní prostředí se přímo prolíná s tím osobním, možná už v sobě začínáte pociťovat nevoli k dalšímu pokračování. Prokrastinace se pomalu vkrádá do našich životů. Jak tedy zůstat motivováni? Jak si poručit a poslechnout se?

Home office bez prokrastinace aneb Jak si poručit a poslechnout se

Motivace je bezpochyby tím nejvíce skloňovaným slovem ve spojení s prokrastinací. Čím více jsme motivováni, tím méně prokrastinujeme. Ne každá motivace je ale ta správná. Pokud jsme motivováni vnitřními cíli, můžeme lehce dosáhnout nečekané frustrace, která se dostaví ihned po dosažení cíle. Je to pouze jednorázová radost, která velmi brzy omrzí. Proto motivace cíli není z dlouhodobého hlediska ta správná. Jednoduše řečeno, i zde platí více než kde jinde, že cesta je důležitější než cíl. Měli bychom dělat to, v čem vidíme smysl a co zároveň dělat chceme. Pokud to v naší práci tak cítíme, jsme nejlépe motivováni, jak jen můžeme být.

Udržet si efektivitu práce z domova nám může pomoci hned několik návyků, které si snadno osvojíme, nebo se jim naopak vyhneme obloukem.

Polykání žab
Jakmile ráno sedneme k počítači, nechceme si hned kazit celý den, tak nejprve splníme ty úkoly, které nás těší. Můžeme si říkat, že tu práci, kterou potřebujeme odevzdat již za 2 dny, zhotovíme až odpoledne, kdy na to bude větší klid. Takto si to ale můžeme říkat jeden dva dny. Ne více. K tomu, abychom opravdu efektivně pracovali, je ale lepší ty ošklivé žáby spolykat hned ráno – dál budeme pokračovat s vědomím, že celý den bude už jen lepší.

Vytvoření návyků
Abychom nezapadli v rutině a neprojížděli Facebook místo plnění povinností, je potřeba svou vůli neustále posilovat a cvičit. Stejně jako svaly. Pokud máme nastavený velmi volný režim a na jaře najednou chceme uběhnout maraton, nejspíš to naše tělo úplně nezvládne. To samé platí pro naši vůli. Pokud ji neposilujeme, větších cílů nikdy nedosáhneme. K tomu, abychom si udrželi bdělost a efektivitu, je dobré dodržovat další, s prací zcela nesouvisející návyky. Něco nenáročného, k čemu si naše mysl nevytvoří averzi – např. si dáme za cíl, že každé ráno vypijeme sklenici teplé vody s citronem. Ve chvíli, kdy tuto činnost zopakujeme 20× za sebou, si můžeme nastavit vyšší laťku, např. před obědem 10 minut cvičení. Každý takový návyk posiluje naši vůli vydržet u počítače tak dlouho, jak je potřeba.

Hezky postupně
Už mistři japonských samurajů si osvojili tuto techniku. Nazývají ji kaizen. Jedná se o umění dosahovat vyšších cílů postupně, krůček po krůčku. Kouzlo tohoto umění není v náročnosti, ale v pravidelnosti. Může se jednat o jednu minutu denně. Ano, přesně tak. Jedna jediná minuta denně, kdy si přečtete stránku v dlouho odkládané knize nebo vydržíte v jógové pozici. Vyberte si naprosto nenáročnou činnost, která vám ale přinese radost a uvolnění.

Rušivé elementy
Zjistěte, co vás při práci ruší. Pokud se cítíte sami, scrollování na sociálních sítích takový pocit nezahubí, ale pouze podpoří. Vypněte si veškerá upozornění a notifikace. Můžete si také schovat ikonku těch aplikací, které vás nejvíce odvádějí od práce, aby pro vás nebylo tak jednoduché pouze jednou kliknout a hned sledovat líbivé fotky na Instagramu.

Spánek a odpočinek
Nejméně hodinu a půl před spaním už neřešte nic do práce. Vím, že se to snadněji řekne, než udělá. Všichni moc dobře víme, jak vypadají situace těsně před deadlinem. Je ale velmi důležité umět zavřít notebook a věnovat se činnostem, které vás těší. A pořádně se vyspat. Jedno buddhistické rčení praví, že bychom měli sedět a meditovat 20 minut denně. Pouze pokud jsme velmi zaneprázdněni, měli bychom sedět a meditovat 1 hodinu denně! To je přesně to, co bychom se všichni nyní měli naučit.

Pracovat z domova rozhodně není pro každého. Je to otázka morálky, na které se dá jednoduchými návyky zapracovat tak, že pro vás už nebude problém nic. Naopak, možná se vám podaří víc, než o čem v tuto chvíli pouze sníte.

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné