BLESKOVĚ
Žijte jógu blog 01. 03. 2019 PDF Tisk

Hledání své cesty

Poslední dobou jsem přemýšlel o své cestě. Kudy jdu, kam jdu a proč jdu. Zabýval jsem se touto otázkou z mnoha úhlů pohledu, a také s odstupem času...

Hledání své cesty

Již 25 let učím po večerech pohyb v různých formách a již 17 let se mi životem proplétá powerjóga. Powerjóga je moje cesta, která mě baví a nejvíce nabíjí. Je to pohyb, což každá pozice těla je, a současně je to i otočka dovnitř k dechu, pozornosti a sobě sama. Forma není důležitá... směr je podstatnější. Powerjóga mi umožňuje být tvořivý, hravý a užívat si chvíle tak, jak přicházejí … přizpůsobovat se situacím a reagovat s odstupem. S ní trénuji klid a laskavost v situacích, ve kterých se nacházím, a ne vždy to je lehké.

Jsem rád, že jsem powerjógu poznal. Udržuje mě v aktivitě a podporuje neustrnutí. Pomáhá mi zvládat pohodlnost díky řádu, který pěstuje. Při každé praxi dobíjím svou energii a v hluboké relaxaci se oddám uvolnění. Je to dlouhá cesta, co jsme spolu ušli. Zkusil jsem různé výlety k jiným stylům jógy, které mě obohatily, ale současně jsem si uvědomil, jak moc miluji volnost, trénink, unavené tělo a mysl, a následně vypnutí v relaxaci, to vše mi powerjóga poskytuje. Tato spokojenost je uvolnění v neustále potřebě člověka hledat něco, co ho uspokojil. Přestal jsem hledat nové styly jógy, rád si zacvičím jiné způsoby jógové praxe, ale doma jsem v powerjóze. Prostě, powerjóga je pro mě cesta, ve které nepotřebuji dokazovat, co umím a jak náročné pozice těla zvládnu. To možná bylo v začátku a mělo to tak být. Nyní mi vymizela potřeba zlepšovat pozice a dělat nové a nové, lepší a zábavnější. Má spokojenost spočívá v pocitu, že v jednoduchosti je krása, a to je pro mě powerjóga, to je má síla uvolnění se v tepu každého dne.

Při dynamické praxi powerjógy se mysl odpoutá od těla a ztratí vazbu na svou myslící schopnost a jen ... jste. A to je úžasný pocit. K tomuto pocitu mě dovedou základní pozice jógy, které jsou napojené na dech a jeho sílu. Vše se spojuje do jednoho celku a vytváří sílu (power) jógy, která se následně rozprostře v celém těle. To mi umožňuje bez potřeby hledat dál, být spokojený a radostný z toho, že prostě to tak je. Užívám si každý nádech a výdech, každou minutu a sekundu … teď a tady.

Je úžasné, když člověk najde svou vnitřní pohodu a spokojenost. Není třeba být na jednom místě a ustrnout. Můžete žít v současné době, v tlaku práce, podmínek na sebe vztahujících, podávat výkon a přitom být rád sám sebou, věnovat se sobě a tomu, co vás naplňuje, když jste našli to, co naplňuje radostí vaši duši. A nemusí to být pouze jóga, to je důležité!

 

Objednat předplatné