Zažili jste na hodině jógy 16. 11. 2017 PDF Tisk

Hlavou, nebo nohama?

Stalo se vám na lekci jógy, že instruktor jógy vyžadoval položit se na závěrečnou šavásanu (pozice mrtvoly) hlavou k vám? 

Hlavou, nebo nohama?

Postavení těla při poloze mrtvoly v rámci relaxace vyjadřuje z indického hlediska úctu. Ne tak zcela úctu k učiteli, ale k místu, kde dochází k předávání informací, kde dochází k otevírání vědomí-poznání. Je to místo - chrám, kde je umožněno předávání....a toto místo by mohlo být uchováno k úctě. Je možné ho doplnit malým oltářem, na kterém se umístí fotka duchovního mistra, nebo socha hinduistického boha a další symbolické a rituální předměty. K místu se mohou přinášet živé květiny, dary a zapalovat svíčka jako v chrámu, kam vstupujete.

Při šavásaně je možné lehnout si hlavou, nebo nohama k instruktorovi. Nohy v hinduismu však znamenají "nečistotu". Často i obuv, vstupujete-li do chrámu samozřejmě zouváte, ale také špičkami otáčíte od vchodu. Jedná se jen o detail praxe a je vhodné být s tím obeznámem a vědět. Je však třeba respektovat pokyn instruktora, aby všichni v sále, shale, nebo jógovém sálu (je jedno jak se tomu říká) byli stejným způsobem položeni.

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné