Zažili jste na hodině jógy 25. 05. 2023 PDF Tisk

Hlavou, nebo nohama?

Stalo se vám na lekci jógy, že instruktor jógy vyžadoval položit se na závěrečnou šavásanu (pozice mrtvoly) hlavou k němu? 

Hlavou, nebo nohama?

Postavení těla při poloze mrtvoly je možné vnímat i z filozofického hlediska. V tom případě je místo, kde dochází k předávání "znalosti - moudra" místem úcty. Proto by mohla být šavásána prováděna tak, že hlavou si leháte k místu, kde je instruktor, nebo oltář.

Nejedná se tak zcela o úctu k učiteli, ale k místu, kde dochází k předávání informací, kde dochází k otevírání vědomí-poznání.

Sál na jógu (shala) je místo - chrám, kde je umožněno předávání....a toto místo by mělo být uchováno k úctě. Prostor bývá většinou doplněný o "oltář", na kterém se umístí fotka duchovního mistra, nebo socha hinduistického boha a další symbolické a rituální předměty. Místu se věnují - darují živé květiny, zapaluje se oheň - svíčka jako v chrámu, kam vstupujete.

Při šavásaně je možné lehnout si hlavou, nebo nohama k instruktorovi. Avšak - nohy v hinduismu znamenají "nečistotu". I obuv symbolizuje nečistotu. Vstupujete-li do chrámu - samozřejmě se zouváte, ale také otáčíte boty špičkami od vchodu. Je tedy otázka - jak si lehnout při šavásáně?

Vhodné je: hlavou k oltáři, k učitelovi. 

Pro praxi šavásany se jedná o detail praxe, o kterém je vhodné vědět a být s ním obeznámen. Je však třeba respektovat pokyn instruktora, aby všichni v "shale" nebo jógovém sálu (je jedno jak se tomu říká) byli stejným způsobem položeni.

 

  • -jd-
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné