Hlavou, nebo nohama?

16. 11. 2017


Stalo se vám na lekci jógy, že instruktor jógy vyžadoval položit se na závěrečnou šavásanu (pozice mrtvoly) hlavou k vám? 

Postavení těla při poloze mrtvoly v rámci relaxace vyjadřuje z indického hlediska úctu. Ne tak zcela úctu k učiteli, ale k místu, kde dochází k předávání informací, kde dochází k otevírání vědomí-poznání. Je to místo - chrám, kde je umožněno předávání....a toto místo by mohlo být uchováno k úctě. Je možné ho doplnit malým oltářem, na kterém se umístí fotka duchovního mistra, nebo socha hinduistického boha a další symbolické a rituální předměty. K místu se mohou přinášet živé květiny, dary a zapalovat svíčka jako v chrámu, kam vstupujete.

Při šavásaně je možné lehnout si hlavou, nebo nohama k instruktorovi. Nohy v hinduismu však znamenají "nečistotu". Často i obuv, vstupujete-li do chrámu samozřejmě zouváte, ale také špičkami otáčíte od vchodu. Jedná se jen o detail praxe a je vhodné být s tím obeznámem a vědět. Je však třeba respektovat pokyn instruktora, aby všichni v sále, shale, nebo jógovém sálu (je jedno jak se tomu říká) byli stejným způsobem položeni.

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket