BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 29. 07. 2016 PDF Tisk

O životě s jógou....Hanka Luhanová

Myslím, že nejdůležitější je naučit se porozumět sám sobě a přijít no to, co mi nejvíce vyhovuje. Každý jsme jiný, ať už jde o instruktory nebo klienty. 

O životě s jógou....Hanka Luhanová

Jak jsi se dostala k józe?

K józe jsem se dostala tak trochu omylem při studiích na vysoké škole. I když jsem povahou spíše neposeda a jógu by mě tenkrát samotnou cvičit asi nenapadlo, na cvičení v systému Jóga v denním životě jsem si chodila odpočinout po pro mě psychicky náročných přednáškách o ekonomické teorii ☺. A byl to balzám nejen pro tělo, ale hlavně pro duši. Později jsem se při pobytu v USA dostala k dynamičtějším stylům, u kterých jsem chvilku zůstala. Ale čím dál tím víc jsem poznávala, že „méně je mnohdy více“, a vrátila se zpět ke klidnější, dalo by se říct terapeutické józe.

Proč jsi u jógy zůstala?

Protože je prostředníkem mezi mnou a vnějším světem. Ukazuje mi cestu ke mně samotné. Když se občas někde „zatoulám“, připomene mi, kdo jsem já, co mě činí šťastnou a co je pro mě opravdu důležité. 

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Dalo by se říct, že jóga je mým každodenním společníkem. Myslím, že jógou se dá nazývat vše, co děláme vědomě, co nás vede žít v přítomném okamžiku. A o to se snažím každý den. 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

To, že v józe objevuju stále nové věci, ale hlavně sebe.  

Máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Jógu jako sport moc neberu, i když někdy může být fyzicky poměrně náročná. Pohyb mám velmi ráda a je součástí mého života, stejně jako jóga. Cokoliv dělám, je pro mě zároveň i jógové cvičení. Například při běhání jde u mě především o nalezení středu těla, umění se uvolnit a pak už je to hlavně práce s myslí, taková meditace v pohybu ☺. 

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Ano, řekla bych, že ano. Protože se zabývám především cvičení jógy s dětmi a vedu Českou asociaci dětské jógy, můžu říct, že o dětskou jógu je čím dál tím větší zájem, jak z řad rodičů, tak pedagogů a terapeutů.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Cestu k sobě samému. Ale uznávám, že ne pro každého je tato cesta jednoduchá. Ale stojí za to!

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Nevím, jestli mohu druhým radit, na co si dát pozor. Myslím, že nejdůležitější je naučit se porozumět sám sobě a přijít no to, co mi nejvíce vyhovuje. Každý jsme jiný, ať už jde o instruktory nebo klienty.  

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Myslím, že nemusí, ale pokud se naučíte poslouchat své tělo, praktikováním jógy se vám jídelníček upraví a možná se vegetariánem postupně stanete. Myslím ale, že jsou důležitější věci, než zda občas jíte maso. Například jeho původ a určitá úcta ke zvířeti, které vám toto maso poskytlo. 

Jak se stravuješ ty?

Patřím mezi lidi, kteří už od malička odmítali jíst maso, já jsem nechtěla jíst ani žádné mléčné výrobky. Spousta lidí včetně lékařů mi tenkrát tvrdili, že nevyrostu, budu mít špatné kosti atd. Jsem živým důkazem toho, že se tito lidé mýlí ☺. Nyní se snažím mít jídelníček pestrý a sestavený především ze sezónních potravin. Masa a mléčných výrobků je tam minimum, ale občas si je dám, stejně jako kávu nebo nějakou sladkost. 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... Co jóga je pro tebe?

Jóga je pro mě cesta. Cesta ke mně samotné.

Děkujeme za rozhovor!

 

Objednat předplatné