Jóga Zprávy 15. 06. 2020 PDF Tisk

Goldie Hawn: Narodila jsem se s velkým pocitem štěstí

Goldie Hawn, jedna z největších filmových hvězd 70. a 80. let, působící u filmu nejen jako herečka, ale také jako producentka, promluvila o Hollywoodu, patriarchátu, tanci a také o tom, jak meditace změnila její život.

Goldie Hawn: Narodila jsem se s velkým pocitem štěstí

Goldie Hawn: „Moje povaha je vždy hledat slunce.

Přestože je Goldie Hawn pokládána za jednu z nejvýraznějších hereček Hollywoodu a ve svých 24 letech vyhrála Oscara, ona sama to tak nevnímá. Více než za herečku se celoživotně považuje za tanečnici. Tanci se totiž věnovala od dětství. A jak říká, protancovala šťastně celý svůj život. O tom také svědčí fakt, že více než 35 let tvoří dokonalý pár s jedním mužem, hercem Kurtem Russelem.

Vzhledem k tomu, že je pro Hawn jednou z nejdůležitějších věcí v životě pohoda, rozhodla se tuto svou „vášeň“ předávat dál. V roce 2003 se spojila s akademiky pracujícími v oboru psychologie, neurovědy a vzdělávání v oblasti „mindfulness“ a společně vytvořili Mind Up – jednoduchý a zábavný vzdělávací program pro vědomé učení, který se nyní používá po celém světě a jen ve Velké Británii a Irsku ho mají v 250 školách.

A právě Goldien nápad v tomto programu hraje významnou roli. Spočívá v tom, že žáci získají informace o svém mozku a emocích a naučí se, jak je zklidnit a ovládat. Součástí programu jsou 3 řízená zastavení se (pauzy pro mozek) během dne. Jedná se o pětiminutové meditace všímavosti spojené s dalšími prokázanými pozitivními psychologickými metodami, jako je například udržování „vděčných“ deníků. Tam děti, kdykoliv je napadne, zaznamenávají vše, za co jsou vděčné. Učí se tak praktickým způsobem děkovat za vše, co se do jisté míry jeví jako samozřejmé. Hawn byla aktivní také během pandemie covid-19, kdy se rozhodla tyto metody nabídnout zcela zdarma na stránce Moshi: Spánek a všímavost. „Vyzkoušel jsem to se svými dětmi a mohu potvrdit, že je to příjemné i pro dospělé,“ nechal se slyšet jeden ze zúčastněných.

Goldie pak sama vzpomíná na dobu, kdy se začala věnovat meditacím: „V roce 1972, když mi bylo 26, meditovali všichni. Víte, i Beatles meditovali.“ Sama v té době navštěvovala jedno z místních meditačních center, kde dostala, jak je zvykem, svou osobní mantru, kterou si měla tiše opakovat a nikdy ji nikomu nesdělovat. „Meditace je způsob, kterým trénujete mozek, aby se uklidnil a nebyl zahlcen přebytečnými myšlenkami,“ říká k tom Hawn. „Teď už je meditací bezpočet, ale tehdy to byla opravdu jedinečná zkušenost. Nedokážu popsat radost, kterou mi to přineslo. Byl to pro mě takřka transformační okamžik! Stabilizovala se mi mysl a získala jsem kousek prostoru uvnitř sebe, který je jen a jen můj. Můj vnitřní vesmír. Proto se ho držím a medituji dál.“

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • zdroj: theguardian.com
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné