Jóga Zprávy 19. 09. 2019 PDF Tisk

Genetické predispozice k obezitě mohou být zmírněny pravidelným cvičením

Studie profesorky Wan-Yu Lin z Národní tchajwanské univerzity a jejích kolegů, publikovaná 1. srpna v PLOS Genetics, představila přesné typy cvičení, které jsou zvláště účinné v boji proti genetickým dispozicím, jež přispívají k obezitě.

Genetické predispozice k obezitě mohou být zmírněny pravidelným cvičením

Na celém světě je obezita velkým problémem, se kterým se potýká stále víc a víc jedinců. Je nutná kontrola, a to nejen před jejím samotným vznikem, ale i následně v jejím průběhu. Za zmínku stojí nejen spouštěč obezity, ale také interakce mezi genetikou a životním stylem člověka.

Lékaři často doporučují cvičení, ale není jasné, jaké druhy jsou nejlepší pro omezení nárůstu hmotnosti u jedinců, jejichž genetika způsobuje vyšší pravděpodobnost obezity. Nová studie s 18 424 čínskými dospělými ve věku 30 až 70 let zkoumala interakce mezi genetikou jednotlivců a jejich rutinními cvičebními postupy. 

Vědci se zaměřili konkrétně na pět měření obezity, jako je index tělesné hmotnosti (BMI), procentuální podíl tělesného tuku a poměr pasu a kyčlí. Zjistili, že pravidelný jogging je nejlepším typem cvičení pro zvládnutí obezity, stejně jako předcházení jejího vzniku. Dále pak horolezectví, chůze, chůze kombinovaná s pomalým během, určité typy tance a dlouhé jógové praktiky také snižují BMI u jedinců náchylných k obezitě. Naopak cyklistika, kalanetika, plavání a taneční styly překvapivě neovlivňovaly genetické účinky na obezitu tak, jak by většina z nás asi předpokládala.

Celkově studie naznačuje, že pokud jde o obezitu, genetika není osudem a její účinky mohou být zmírněny několika druhy pravidelného cvičení. Předchozí výzkum ukázal, že častá fyzická aktivita otupuje genetické dispozice k obezitě, ale tyto studie se zaměřily pouze na BMI. Nová studie také zkoumá čtyři další druhy obezity, které jsou těsněji spojeny s metabolickými problémy. Vzhledem k tomu, že obezita je vážnou výzvou v oblasti veřejného zdraví, nelze zveličovat výhody cvičení. Nicméně je prokázáno, že ten, kdo se sportovní aktivitě věnuje pravidelně a se správnou technikou, váží méně a jeho celkové zdraví je značně lepší než u jedinců, kteří nesportují.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné