pondělí 9. 9. 2024
Toto je otevírající mantra Ganéši, která se zpívá na začátku jógové praxe nebo při všech nových začátcích pro odstranění překážek a pro dobrý start.
Mantra znamená (volný překlad): „ÓÓÓ Páne (Lord, Bůh) Ganéšo se zakřiveným chobotem, širokým tělem s leskem miliónů sluncí, dej nám blaženost a požehnání pro všechny. Prosím, ochraňuj a umožni, aby všechna má práce byla bez překážek po celou dobu.“
Ganéša má 32 inkarnací, má sloní hlavu, čtyři ruce, větší bříško, které je obvykle červené nebo žluté barvy. Jeho vozítkem je krysa (myš). V jeho rukách je lano, sekera a kuličky, jako sladké jídlo. Čtvrtá ruka dává požehnání. Říká se, že sekyrou Ganéša přesekává vazby (na světské věci) a jeho lano směřuje blíže k pravdě. Je uctíván na začátku rituálu nebo na začátku cesty. Je obdařen jemnou a milující povahou. Je také známý jako bůh moudrosti. Jeho obrazy se nacházejí prakticky v každé domácnosti a také na okraji obce, u domů jako strážce.
Jeden příběh říká, že Párvatí, manželka Šivy, hledala ochránce svého obydlí. Z kousku mýdla vytvořila hlídače (Ganéšu) a vdechla mu život, pránu. Ten dostal úkol, hlídat vchod jejího domu. Šiva chtěl vidět Párvatí a nevědouc se vydal k jejímu domu. Přede dveřmi byl Ganéša, který ho nechtěl vpustit. Šivu to rozohnilo a useknul mu hlavu. Párvatí byla smutná a nešťastná, a tak Šiva prohlásil, že mu dá hlavu první bytosti, která se zjeví. A byl to slon. Traduje se i další příběh: Ganéša byl vykouzlen z kusu látky Šivy jako syn pro Párvatí. Později Šiva způsobil chlapci smrti stětím. Poté, aby uklidnil Párvatí, vyzval bohy, aby mu pomohli najít novou hlavu. Po dlouhém hledání mu našli hlavu slona. V hinduistické mytologii naleznete nesčetně příběhů o Ganéšovi a ostatních bozích.
Je vyobrazován se zlomeným klem (symbol překonávání překážek), který byl zlomen při tom, když hlava byla oddělována od slona. Hlava slona symbolizuje moudrost, věrnost a inteligenci. Velké bříško značí mnohost, radost ze života, jeho chobot je ohnutý a pružný, jím rozlišuje podstatné od nepodstatného. Jeho vozidlo je krysa, která symbolizuje v některých příbězích podzemní život, utajovaný život nebo démona ješitnosti, kterého Ganéša pokořil a nyní mu krysa (někdy myš) slouží. Velké uši zobrazují schopnost naslouchat všem, a především těm, kteří potřebují jeho pomoc.
Ganéša má mnohé projevy. Populární mezi nimi jsou Vighneš (odstraňovač překážek), Ekadanta (one-zuby jeden), Modakprija (ten, kdo miluje sladkosti) a Ganapati (hlava polo-božské Ganas). Nejobávanější inkarnace Ganéšy je Vinajaka, který, pokud je nespokojený, přináší katastrofy, šílenství.
V období srpna a září se můžete na území Indie setkat s festivalem Ganesh Chaturthi. Především ve městě Maharaštra, které je považováno za místo Ganéšova narození, se odehrává hlavní část festivalu.
Použité zdroje: