Jóga Zprávy 29. 06. 2020 PDF Tisk

Fyzická aktivita a karcinom prsu

Studie ukazují, že byť jen malá fyzická aktivita může mít velký pozitivní dopad na ženy s vysokým rizikem vzniku karcinomu prsu.

Fyzická aktivita a karcinom prsu

Výsledky komplexní analýzy cvičení a jeho ochranné role u vysoce rizikových pacientek s rakovinou prsu ukazují, že ženy, které cvičí, žijí nejen déle, ale s větší pravděpodobností zůstanou po léčbě bez recidivy. Studie navíc naznačuje, že i malá míra pohybu může být prospěšná. 

Studie vedená Ricky Canniotovou byla součástí klinických testů prováděných organizací SWOG Cancer Research Network, sítě klinických hodnocení rakoviny financované Národním onkologickým ústavem (NCI), součástí Národních zdravotnických ústavů (NIH) a členem nejstarší a největší veřejně financované výzkumné sítě světa. Výsledky studie jsou publikovány v časopise Journal of National Cancer Institute a uváděny v posledním vydání blogu NCI's Cancer Currents.

Výzkum prokázal pozitivní korelaci mezi cvičením a přežitím rakoviny. Zdá se, že lidé, kteří více cvičí – ať už před léčbou rakoviny nebo po ní – žijí déle. Studie SWOG je jedinečná v tom, že mezi vysoce rizikovými pacientkami s rakovinou prsu, kterými se zabývala, odhalila, že u těch, které cvičily, byla nižší pravděpodobnost na návrat této nemoci po léčbě. Dalším novým zvratem je časový průběh studie. Pacientkám byly pokládány otázky ohledně cvičení nejen před léčbou a po ní, ale také během samotné chemoterapie. 

Konkrétně se jednalo o zjištění, jaký druh fyzické aktivity vykonávaly, jak dlouho a jak často. Odpovědi byly kategorizovány na základě pokynů Amerického ministerstva zdravotnictví a lidských služeb o fyzické aktivitě pro Američany, které požadují alespoň dvě a půl hodiny aktivity se střední intenzitou týdně nebo hodinu a čtvrt intenzivní aktivity týdně. Canniotová a její tým pak zkoumali výsledky po léčbě u různých skupin a ty byly překvapivé:

  • Pacientky, které před léčbou a po ní splnily minimální předepsané požadavky na cvičení, měly signifikantně snížené riziko návratu rakoviny, a to o celých 55 %.
  • Pacientky, které před léčbou a po ní splnily minimální předepsané požadavky na cvičení, měly signifikantně snížené riziko úmrtí, a to o 68 %.
  • Přínosné bylo však cvičení i pro ty, které se mu začaly věnovat až po léčbě. U těch se riziko recidivy snížilo o 46 % a riziko smrti o 43 %.

„Z těchto výsledků pro lékaře i pacienty vyplývá, že pravidelný pohyb v malé míře po léčbě rakoviny může pomoci ženám s vysokým rizikem karcinomu prsu žít déle a zdravěji,“ shrnula Canniotová. „Nikdy není příliš pozdě začít se věnovat chůzi, cvičit jógu, jezdit na kole nebo plavat – aktivita se jistě vyplatí.“

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • zdroj: healthilen.com
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné