Fit ve 40? Proč ne!

22. 10. 2018


Pokud se rozmýšlíte, jestli život nekončí tím, když přesáhnete čtyřicítku, tak opravdu ne. V Americe vznikla studie, která zkoumala skupinku žen ve věku nad 40 let, které nikdy moc nesportovaly, jak praktikují hotjógu....

 

Vše, co je nové, je samozřejmě těžké a vše, co je těžké, je výzvou. A o výzvu tady také jde. V Americe vznikla studie, která zkoumala skupinku žen ve věku nad 40 let, které nikdy moc nesportovaly, jak praktikují hot jógu. A doba to nebyla nijak krátká. Celý měsíc. Jedna žena udala, že už jen myšlenka, že absolvuje jednu takovou lekci, pro ni byla spíše noční můrou než něčím, co by ji mělo jakkoliv těšit. Po první lekci se ptala sama sebe, zda je schopná to vůbec vydržet.

Cílem této výzvy bylo zjistit, zda je člověk schopný si jednak vybudovat zvyk na tento druh aktivity, ale také, zda je schopen vydržet, jako bonus pak šlo o to, že během měsíce vyzkoušíte mnoho různých instruktorů, a máte tak šanci vychutnat si styl učení každého z nich. Někteří lektoři se zdají být jemnější než druzí, jiní jsou nekompromisní a tvrdí jako kámen. Výsledek pak budete cítit a moci absorbovat každým pórem svého těla i své mysli. Legraci však nečekejte hned, ta se dostaví později s tím, jak si vaše tělo i mysl budou zvykat a vy se začnete posouvat dál.  

Neexistuje žádný způsob, jak tuto cestu zrychlit, první lekce „hot jógy“, pokud jste předtím nic závratného nedělali, pro vás bude hlavně ve znamení horka, což může pro některé z vás být tak trochu jako noční můra. Jak sama popisuje další zúčastněná, začátky nejsou nikdy lehké: „Požádala jsem recepční, zda bych si mohla nechat ponožky, protože mi to přišlo k mým věčně studeným nohám tak nějak samozřejmostí. Ona se na mě udiveně zadívala a nedoporučila mi to. Věděla proč. Půl hodiny po začátku lekce jsem měla pocit, že celá má doposud vystavěná civilizace bojuje s něčím zvířecím uvnitř mě.“  

Lekce hot jógy jsou stále trendem ve znamení dobré fyzičky, čisté mysli a také toho, co značí překonání sebe sama. Lekce jsou doslova narvané k prasknutí. To, že na vás občas ukápne pot vašeho souseda, dělá pozici bojovníka teprve tím, co představuje jeho název. Dokonale vnímáte všechny pachy i vůně, a snad i to, jaké mají ostatní kolem vás myšlenky. Všechno, co vypadá snadné, je ve skutečnosti tím, co je na provedení a realizaci tím nejtěžším. A to těžké pak někdy může vypadat, hlavně na začátku, jako dobrý vtip. „Tanečníci a bojovníci po celém sále, nohy za hlavou či čelo opírající se o kolena,“ to všechno během lekce zazní.

Výzva vznikla náhodně, a jak sama další z žen dodává, „kdyby to nebyla výzva, byla by to pro mě jistě jednorázová událost“. A o to tu také šlo. Prolomit měsícem intenzivní jógy bariéru vlastního sebepoznání. Být tam, kde by nás možná ani nenapadlo být, a když už bychom se tam dostali, nejspíš bychom velice rychle vzali roha. Jenže výzva je výzva a není nadto vyzkoušet, zda člověk vydrží a zda je schopen pokořit sám sebe!

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket