pondělí 16. 9. 2024
Mezi novými styly jógy, se kterými se můžeme aktuálně setkat, se objevila také tzv. faciální jóga. O co se přesně jedná a z čeho vychází?
Klíčem k odpovědi jsou fascie, donedávna přehlížená a nenápadná pojivová tkáň v těle, kterou lékaři původně považovali za prostý obal svalů. Přesto je právě ona možným vysvětlením, proč funguje jóga taková, ale také akupresura, akupunktura i masáže. A zdůvodněním toho, jak moc je důležitý pravidelný pohyb.
Teprve v posledním desetiletí výrazněji stoupl zájem o výzkum vazivových tkání, které se nacházejí v kostech, chrupavkách, orgánech i šlachách, a dokonce i v mozku. Jsou jemnou sítí (matrixem), která dokonale kopíruje, obaluje a prostupuje tvar těla – ten by skrze ni zůstal zachován, i pokud by veškeré orgány, svaly i kosti byly z těla odstraněny. Pokud o ní budeme uvažovat jako o orgánu, bude velmi bohatá na smyslové vnímání, a to zejména na cit k poloze těla. Navíc posunula statické vnímání pevné kostry k dynamickému pohledu na soulad částí, které se proti sobě a po sobě pohybují, aniž by se někde přímo dotýkaly. Lékaři, kteří ji zkoumají, mluví o klouzavé harmonii. A právem jí začali věnovat zvláštní pozornost.
Zdravá fasciální síť (česky původně povázka) se podobá vlně, klouzavý pohyb je hedvábný. Bez dostatečné výživy a stimulů ale začíná plstnatět a hrubnout. Klouzání se poté stane obtížnějším, až nakonec vede k zatuhnutím, poškozením a mikrotraumatům („kdo se nehýbe, slepí se“). Přisuzuje se jí dokonce významný vliv při nádorových onemocněních; každopádně je ale možným vysvětlením jinak nespecifikovaných bolestí kloubů, zad apod. Důvodem, proč masáže, akupunktura, akupresura i jóga působí, spočívá v jemném protahování, a tím stimulaci, které nutí kolagenová vlákna, aby se nově formovala, přičemž se spouští biochemické regenerační procesy, a to už během 72 hodin (přestože k výrazné a znatelné obnově kolagenu v těle je pak zapotřebí alespoň rok). Úspěšné a účinné tak mohou být i velmi subtilní terapeutické techniky bez ohledu na rozsah poškození nebo třeba věk. Navíc právě fasciální síť podporuje tzv. vnitřní zrak, vnímání těla jako celku, protože spolu skrze mozek neustále komunikují veškerá, i ta nejmenší, nervová zakončení.
Fasciální jóga se tedy zaměřuje na variace klasických ásan, které mají co nejvíce stimulovat fasciální síť. Je hravá, pracuje se s výdržemi a využívají se pomůcky. Například pěnový válec je možné využít k tomu, aby jemně masíroval a uvolňoval zatuhlá místa. Uplatní se prvky sebemasáže a znalosti základních tlakových bodů. Alespoň zpočátku je vhodnější ji vyzkoušet se zkušeným lektorem, protože nesprávné provádění by mohlo být bolestivé, a dokonce vyloženě škodlivé.
Manuálních forem terapií existuje celá řada. Například ájurvéda (kterou jako alternativní metodu uznává i Světová zdravotné organizace / WHO) zařazuje jógu mezi své léčebné procedury už po staletí. I přes přesvědčivé účinky doposud nebylo jasné, proč a jak přesně působí. Odpovědí mohou být právě fascie a jejich fascinující vliv na naše zdraví. Na zajímavý odborný článek o nich mě před pár lety upozornil Vašek Krejčík a pojmout ho zjednodušeně jsem se poprvé pokusila v začátcích studia v trenérské škole na FTSV UK před dvěma lety. Fascie obohatily mou vlastní jógovou praxi skutečným prožitkem významu zdravého pohybu a léčivých doteků. V meditaci se od té doby pokouším naladit i na jejich léčivou sílu. Dobrodružství tím ale nekončí. Odborníci nedávno přišli s objevem nového orgánu v těle, nazvaného interstitium. Jedná se o fasciím podobnou pojivovou tkáň mezi orgány, která jim zajišťuje výživu, chrání je a umožňuje prostupnost tekutin. A protože pro fascie je hydratace zásadní, doplňují se navzájem. Ukázalo se, že interstitium dohromady tvoří největší orgán v těle, přímo napojený na lymfatický systém, což by význam zdravého pohybu dále násobilo. Fascie i interstitium nám tak připomínají, že fungující tělo je každodenní malý zázrak, který věda zcela nerozkryla, a měli bychom o něj proto s láskou pečovat – na fyzické, mentální i duchovní úrovni.