Zdraví 26. 11. 2016 PDF Tisk

Energetické masáže

Rovnováha je hlavním konceptem energetické medicíny. Všechny systémy se snaží dosáhnout energetické rovnováhy, stavu vnitřní stability a harmonie s ostatními energiemi. Zároveň ale každá námaha a interakce s okolím tuto rovnováhu narušuje.

Energetické masáže

Když je jeden z našich energetických systémů v nerovnováze, naše tělo nepracuje tak, jak by mělo. Především moderní životní styl dnes znesnadňuje proces udržování energetické rovnováhy tak jako snad ještě nikdy předtím – od každodenních psychologických stresů až po znečištění vzduchu, průmyslově zpracované potraviny a umělou elektromagnetickou energii.

Jednou z možností, jak vyvážit energie našeho těla, které potřebují rovnováhu, mohou být energetické masáže, jejichž prostřednictvím terapeut rozpouští energie, které stagnují, posiluje ty, které jsou oslabené, a rozptyluje nebo zklidňuje ty, které jsou příliš silné.

Při masáži je cílem našeho léčení harmonizace celého energetického oběhu na principu komplexního léčení, nikoliv odstranění symptomu. Bylo by velkou chybou věnovat se jen místu, které vykazuje klinické potíže. Často to bývá jen jedna z mnoha energetických poruch, které se v organismu vyskytují, jakási kontrolka organismu, která už o sobě dává velmi razantně vědět. Pokud se budeme věnovat jen této lokalizované poruše, efekt léčení bude malý či krátkodobý. Z tohoto důvodu vždy při masáži pracujeme s celým systémem, neboť poruchy toku energie v jednom meridiánu ovlivňují také ostatní energetické dráhy.

Vyrovnání meridiánů znamená zajistit jejich zdravé a hladké proudění tělem. Dá se toho dosáhnout mnoha způsoby.

Terapeut může svými dlaněmi sledovat dráhy meridiánů v přímém kontaktu s tělem nebo v několikacentimetrové vzdálenosti (často klient cítí mnohem větší účinek při bezdotykové léčbě).

Další metodou je protahování a kroucení konkrétních bodů spojených s těmito meridiány. Je to v podstatě jednoduchá, ale velmi účinná technika. Protahuje se kůže přímo nad alarmovým bodem (ten se zjišťuje v rámci energetického testování meridiánu).

Také můžeme „proplachovat“ zablokované meridiány, při této metodě je důležité zapojit klienta a požádat ho o vědomé dýchání. Dlaněmi se sledují (proplachují) dráhy meridiánů v opačném směru, než je jejich přirozený.

Velmi nápomocné pro organismus je také masírování neurolymfatických reflexních bodů meridiánu. Masáží těchto bodů odstraňujeme toxiny. Nedám dopustit na lymfatickou masáž, její role v energetické medicíně je obzvláště důležitá. Toxiny totiž blokují průchod energie a jejich odstranění z těla je naprosto klíčové pro udržení pevného zdraví. Klienti někdy vnímají při lymfatické masáži vlny procházející od kyčlí až po plosky nohou. A poté pocit úlevy a lehkosti.

Poslední metodou, se kterou pracujeme, je držení či poklepávání na akupresurní body meridiánu. Akupresuru bych doporučila jako první pomoc pro laiky, díky níž mohou ulevit sobě i druhým při nejrůznějších zdravotních obtížích. Zlepšení často přichází již po prvním ošetření. Oproti akupunktuře je bezbolestná, neporušuje kůži, mohou ji využívat i děti a starší lidé.

Energetické masáže je vhodné doplnit cvičením, ideální je jóga, tchaj-čchi, čchi-kung, aikido atd. Ale i dlouhé procházky v přírodě nám udělají dobře na těle i na duši.

 

Objednat předplatné