pondělí 27. 3. 2023
Zázrak nového života, rodící se z lásky budoucí matky a otce v ženském lůně, je něco zcela neuvěřitelného a posvátného. Dítě je láska, která se zhmotnila v podobu nového člověka, jemuž mohou rodiče předat vše, co považují za důležité. Některým párům je ale bohužel možnost zažít toto kouzlo odpírána a jednou z příčin je proradná endometrióza. O co se jedná a komu hrozí?
I když se podle statistik objevuje u každé desáté ženy v reprodukčním věku, pravdou je, že o endometrióze se stále příliš nemluví a obtíže, které ženy jí trpící prožívají, jsou tak pro mnohé z nás dosud velkou neznámou. Toto nepříjemné onemocnění je zrádné v tom, že u každé ženy se může projevovat jinak, což značně ztěžuje jeho rozpoznání a tím i včasné a efektivní zahájení léčby. V čem endometrióza spočívá, jak ženám ubližuje a dá se vlastně nějak léčit?
Když děložní sliznice roste mimo dělohu
Ačkoliv se o ní mnoho nehovoří, je endometrióza poměrně častým gynekologickým problémem a její nebezpečí tkví především v tom, že může vést k neplodnosti. Jde totiž o stav, kdy části děložní sliznice rostou mimo dělohu, přesto ale v období menstruace krvácejí, protože každý měsíc reagují na hormony, jež produkují vaječníky. Krvácení se však objevuje v nepřirozených místech: v pánvi, kolem dělohy, ve vaječnících a vejcovodech, podle toho, kde děložní sliznice roste. Krev vlivem toho nemá kam odtéct a důsledkem bývá vznik zánětů, cyst, jizev a srůstů. To všechno nakonec může vyústit až v neplodnost.
Dlouhodobý chronický stav škodící tělu i psychice
Neplodnost je častým a velmi smutným důsledkem endometriózy, vedle ní ale existují i projevy, které jsou značně nepříjemné a narušují fyzické i emoční zdraví nemocné ženy. Endometrióza je tak spíše než za onemocnění jako takové považována za dlouhodobý, nebezpečný a zdraví ohrožující chronický stav, který se velmi těžko rozpoznává a stejně těžko léčí. Její projevy se mohou překrývat se zdravotními potížemi, jako je zánětlivé onemocnění pánve nebo syndrom dráždivého tračníku, zasahují do běžného každodenního fungování, mohou vést k depresím i problémům ve vztazích.
Nejen bolestivá menstruace
K typickým symptomům endometriózy patří nepravidelná nebo těžká a velmi bolestivá menstruace, krvácení mimo cyklus nebo krev ve stolici, bolesti v malé pánvi nebo při sexu i po něm, nepohodlí při vyprazdňování a také silná a dlouhotrvající únava. Bolesti jsou nejvýraznější především kolem menstruace, některé ženy ale nezažívají žádné, a dokonce se u nich ani neobjevují příznaky. Endometrióza tak nemusí fyzicky bolet vždy, psychicky a emočně je ale bolestivá a ničivá ve většině případů.
Někdy pomůže zákrok, jindy se mírní příznaky
Dobrá zpráva je, že diagnóza endometriózy nemusí automaticky znamenat, že žena nikdy nebude moci počít dítě. Některé případy totiž dovolují provést chirurgický zákrok, který srostlé tkáně odstraní nebo zničí a tím výrazně zvýší šanci na otěhotnění. To je ale jediná metoda, kterou lze v případě endometriózy pokládat za lék v pravém slova smyslu. Další možnosti spočívají v podávání léků tišících bolesti a medikace navozující hormonální rovnováhu. Určitou roli mohou hrát i změny životního stylu, vyplácí se pravidelný pohyb, vyvážený a pestrý jídelníček, dodržování spánkového režimu a duševní hygieny, s níž může významně pomoci jógová praxe.