Jóga Zprávy 26. 10. 2020 PDF Tisk

Dýchání nosem: tajemství optimální kondice?

Rozvíjející se výzkum naznačuje, že dýchání skrze nosní dírky může být během cvičení účinnější a lepší než dýchání ústy.

V říjnu 2019 měl James Newbury nehodu na horském kole. Stejný rok o něco dříve skončil pátý v soutěži CrossFit Games 2019. 29letý Australan utrpěl zranění, při kterém si zlomil dva obratle, tři žebra a propíchl si plíci. Jen o několik měsíců později se Newbury nejen uzdravil, ale také zdárně absolvoval známou soutěž Ironman. V tomto závodě zdolal 5hodinovou jízdu na kole a 4hodinový běh a po celou dobu dýchal pouze nosem. Technika dýchání nosem je podobná té, která se praktikuje v józe, tzv. udždžají pránájáma nebo vítězný dech.

Dýchání ústy versus nosem
Většina z nás při cvičení dýchá ústy, zejména při intenzivním aerobním cvičení. Probíhající výzkum však naznačuje, že dýchání skrze nosní dírky může být účinnější. A z mnoha stejných důvodů se takovým způsobem dýchá i v józe, kde praktikující využívají právě síly vytvořené tímto dechem.

Nedávná studie zveřejněná v Mezinárodním žurnálu kineziologie a sportovní vědy zkoumala 10 běžců, mužů a žen, kteří měli za úkol dýchat během cvičení pouze nosem po dobu šesti měsíců. Pomocí různých testů se zjišťoval rozdíl mezi maximálním příjmem kyslíku do těla – docházelo ke střídání dýchání nosem a ústy. Zkoumány byly i další respirační a cvičební ukazatele, včetně hladin kyslíku a oxidu uhličitého při cvičení.

Spotřeba kyslíku byla během dýchání nosem a ústy u všech účastníků stejná. Studie však zjistila, že dechová frekvence, což je počet nádechů za minutu, a poměr mezi přijatým kyslíkem a vydechnutým oxidem uhličitým se během dýchání nosem výrazně snížil. Jinými slovy, tělo nemuselo tak tvrdě pracovat, aby získalo stejné množství kyslíku. Vědci se domnívají, že je to způsobeno pomalejší dechovou frekvencí používanou během nosního dýchání, což zapříčiňuje pomalejší přísun kyslíku do krve.

• zpracovala: Valentina Lebová
  • fotografie: Shutterstock.com