Zažili jste na hodině jógy 20. 09. 2016 PDF Tisk

Dýchání do břicha

Správné dýchání je naprosto esenciální pro naše fungování, pro samotné okysličení celého těla, pro kvalitní rozvod živin a všech důležitých látek a také jako prevence únavy a malátnosti. Naučte se správně dýchat!

Dýchání do břicha

Dýchat do břicha, ale jak, a vlastně proč?

Dech je duší jógové praxe. Provází nás každou pozicí a měl by být plynulý. Na lekci jógy se dýchá nosem a dech se nezadržuje. Pokud se soustředíte na provádění dechu, je třeba více než dech do břicha vnímat naplňování celých plic, potažmo celého trupu. Základní vnímání dechu v józe by mělo být z hlediska stabilizace a postury rozvíjeno směrem do boků, a především do zad. Nafukovat břicho při praxi ásan a říkat tomu plný jógový dech je naprostá patologie dýchání, tedy nevhodný dechový vzorec. Při nádechu je třeba vnímat prostor trupu, který se vyplňuje do stran a směrem nahoru. Jako byste chtěli mít široká a velká záda. Pohyb dechu je vnímatelný směrem od břicha do třísel, dolních oblouků žeber, které se roztáhnout. Pak se pohyb dechu projeví v hodních žebrech a vzduch vyplňuje plíce směrem nahoru. To je důležité pro správné držení těla v jednotlivých pozicích. Výdech je uvolnění

Učí-li instruktor dýchat do jednotlivých částí trupu, má to význam pouze v pozici vsedu a vlehu, jako trénink lokalizace dechu. Dýchat však v pozicích do břicha jeho nafouknutím, je nevědomost toho, jak fyziologicky dech probíhá.

TIP! Chcete-li trénovat dech, položte se do lehu na břiše. Ruce uložte pod obličej a nechte nosu prostor. Plně nadechujte a vnímejte, jak se od spodních zad k ramenům zaplňuje trup, tedy plní se plíce. Když vydechujete, dojde pouze k uvolnění ve stejném směru, jako probíhal nádech.

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné