Jóga Zprávy 02. 12. 2019 PDF Tisk

Dotek v józe. Kdy je přínosem a kdy již ne?

Řeknete si: „Dotek je přece důležitý, vždyť mě posouvá a měl by tudíž být přítomen za každé situace…“ Jenže to není tak jednoduché...

Dotek v józe. Kdy je přínosem a kdy již ne?

Studia jógy musí stanovit základní pravidla pro fyzický kontakt, aby se předešlo případným potížím.

Navzdory tomu, co prezentuje Instagram, jóga není sexuální praxe. Jóga má vlastně jen jeden cíl: uklidnit výkyvy v naší rozbouřené mysli. Jinými slovy, autentická jóga je pravým opakem přeplněného a hédonistického obrazu, který v současnosti jóga pro mnoho lidí představuje.

Katherine Rosman, reportérka časopisu New York Times, nedávno zveřejnila článek o případných problémech týkajících se „fyzických úprav“ na lekcích jógy. Při fyzické dopomoci učitel používá své ruce, aby pomohl studentovi vpravit se hlouběji do dané pozice a také hlouběji do svého těla. Dopomoc se týká skoro každé ásany a každý učitel má své vlastní metody. Podle reportérky nejsou tyto doteky vždy žádoucí. Jednak ne každý má rád, když se ho dotýká někdo „cizí“, ale zdůraznila také, že „je potřeba si uvědomit, že mnoho lidí modifikuje své ásany dle vlastních předpokladů svého těla a výchozího bodu fyzické i psychické kondice“. Pro někoho by tak modifikace mohla znamenat i psychické trauma.

Přesto je dotek to, co je pro studenty skutečně důležité. To, co může posunout jejich praxi na ten správný level. Nicméně každý má právo se rozhodnout, co jemu samotnému nejvíce sedí a vyhovuje. A tak toto dilema vyřešili skvěle v jednom londýnském studiu jógy. Navrhli karty, které si svobodně každý, kdo stojí o výpomoc lektora, umístí před svou podložku a tím vyšle jasný signál „ano, můžete se mě dotknout“.

Dotek vám musí být příjemný, protože pokud nejste „dotykoví lidé“, jen těžko byste se na józe mohli uvolnit. Jóga je o svobodě. Je o tom cítit se skvěle.

Součástí vztahu mezi učitelem a studentem je bezesporu důvěra a nikdo by neměl chodit na lekci s učitelem, kterému nevěří.

Ze všech těchto důvodů je potřeba, aby jógová studia plně definovala a vysvětlila účel doteku každému studentovi, který projde jejich dveřmi.

Dotek je potenciálně krásná věc. Může pomoci uvolnit tělo a prohloubit držení těla. Jedno je ale jisté, o dotek člověk musí stát. A pokud nám někdo nedá souhlas, je potřeba být v tomto ohledu skromný a opatrný.

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné