Jóga Zprávy 16. 01. 2020 PDF Tisk

Domácí mazlíčci a zdravé návyky. Co mají společného?

Zhruba 25 % lidí, kteří se rozhodnou pro zdravější životní styl, upustí od svého úmyslu zhruba po jednom měsíci. Odborníci ve Státním veterinárním lékařském středisku v Ohiu a ve zdravotnickém středisku v Ohio State University ve Wexneru zjistili, že domácí mazlíčci jsou skvělým způsobem jak najít motivaci žít šťastnější a zdravější život.

Domácí mazlíčci a zdravé návyky. Co mají společného?

„Vyvážená strava a pravidelné cvičení jsou pro domácí mazlíčky nesmírně důležité, stejně jako pro lidi, a mnoho zdravotních výhod zdravého životního stylu je pak pro oba druhy stejné,“ říká Dr. Arielle Markley, veterinární lékařka psí rehabilitační a sportovní medicíny ve Státním veterinárním lékařském středisku v Ohiu.

Markley uznává, že existuje mnoho kreativních způsobů, jak se aktivně zapojit do činnosti se svým domácím mazlíčkem, jako je psí jóga, psí pilates a mnoho dalších programů, které mohou být přínosem pro všechny, důležité ale je začít pomalu. Stejně jako byste bez řádného trénování neměli běžet maraton, i vaši mazlíčci potřebují, aby si, stejně jako vy, na každou aktivitu zvykali pomalu.

Podle Markley je třeba mít plán, který vám pomůže dosáhnout vašich cílů. Provádění malých zvládnutelných změn povede v průběhu času k velkým výsledkům. Je třeba se zamyslet a zvolit takovou aktivitu, která vás oba bude bavit. Zapomínat byste neměli ani na preventivní prohlídky u veterináře a praktického lékaře, aby vám potvrdili, že vám v aktivitě nic nebrání. Je potřeba oslavit první úspěch, kdy návštěvu fastfoodu vyměníte za extra porci lásky a pozornosti ke svému mazlíčkovi.

Liz Weinandy, registrovaná dietoložka ve zdravotnickém středisku Ohio State Wexner Medical Center, uznává, že změna může být těžká, ale říká, že vytvoření „partnerství“ mezi vámi a vaším mazlíčkem může být přesně to, co pro získání motivace „být zdravější“ potřebujete.

„Závazek vůči svému domácímu mazlíčkovi chodit na procházku každý den znamená, že tyto změny děláte nejen pro sebe, ale nyní také pro svého mazlíčka. Víme, že četné zdravotní přínosy plynou z přijetí zdravějšího životního stylu, který jde ruku v ruce s redukcí nadbytečných kilogramů,“ říká Weinandy. Dodává, že „lepší spánek a celkové zlepšení duševního zdraví se mohou následně promítnout i do kondice vašeho domácího mazlíčka“.

 

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné