Životní styl 30. 11. 2021 PDF Tisk

DIY: Adventní kalendář pro malé i velké vyrobíte doma raz dva!

S nabídkou adventních kalendářů se roztrhl pytel. V obchodech a na internetu najdete neuvěřitelně pestrou nabídku od klasických čokolád přes čajíčky, kosmetiku, ponožky, spodní prádlo až po různé druhy alkoholu nebo zdravé müsli balíčky, v podstatě vše, na co si vzpomenete. Největší radost vám ovšem udělají ty, které si vyrobíte sami.

DIY: Adventní kalendář pro malé i velké vyrobíte doma raz dva!

Jinak budou vypadat kalendáře pro děti, jinak ty pro vás, jen tak pro radost. Děti samozřejmě očekávají nějaké překvapení, které každý den nedočkavě rozbalují, a navíc si lépe představí, jak se „Ježíšek“ blíží. A nemusí to být nutně sladkost, ale např. drobnost ve formě maličké hračky nebo obtisku.

Můj tip na sourozenecký adventní kalendář:
Co potřebujeme:
Staré ramínko na šaty, krepový papír, příp. zbytky látek, dva pruhy jednobarevné látky (šířka přibližně 20 cm, délka 60 cm), bavlnky na vyšívání, příp. korálky, knoflíky, mašličky na ozdobení, papírová stuha a papírová kolečka (hvězdičky) s číslicemi od 1 do 24.

Postup:
Ramínko omotáme krepovým papírem (příp. použijeme zbytky látek) a ozdobíme. Já jsem zvolila tmavě modrý krepový papír a ozdobila ho žlutými papírovými hvězdičkami, tak aby to připomínalo noční oblohu.

Pruhy látky sešijeme a vytvoříme z nich dva dlouhé „rukávy“, které vyzdobíme dle své fantazie. Vyšívala jsem andílky, hvězdičky, domečky zapadané sněhem, byl tam i nějaký čertík. Co na tom, že andílek vypadal jak kosmonaut, dětem to vůbec nevadilo.

Mašličkami připevníme každý „rukáv“ na jednu stranu ramínka a plníme. Na první „pamlsek“ dojde až na Štědrý den, takže na tom si dejte nejvíc záležet. Zastrčte do „rukávu“ a podvažte papírovou stuhou, na kterou připevníte papírové kolečko (hvězdičku) s číslem 24. Plníme dál, dokud se nedostaneme na konec „rukávu“, snad bude dost dlouhý až po jedničku. Máte-li doma i třetí ratolest, není nic jednoduššího než připevnit třetí „rukáv“ doprostřed.

Každý den si děti hned po ránu rozstřihly stuhu s číslicí a vypadlo na ně překvapení. A abychom se doma vyhnuli nepříjemným okamžikům, plnila jsem oba rukávky totožnými pamlsky i stejnými drobnůstkami. Maminky vědí proč. Ale vy znáte své děti nejlépe.

A když už děti povyrostou...
… je hezké tyto zvyky udržovat dál. Je pravda, že plnění punčoch či pytlíčků sladkostmi už není třeba, ale můžeme udělat radost i sami sobě, a naladit se tak na předvánoční atmosféru.

Co potřebujeme:
Tác (podlouhlý, kulatý, jaký máte), 24 čajových svíček (používám ty voňavé barevné), papírová kolečka (hvězdičky) s číslicemi od 1 do 24.

Postup:
Není nic jednoduššího než čajové svíčky vyskládat na tác, ozdobit papírovými číslicemi, případně kolem použít i další vánoční dekorace. Pozor jen, aby pak nebyly v dosahu hořícího knotu. Každý večer si pak zapálím jednu svíčku, uvařím si voňavý čaj a nasávám do sebe trochu klidu po hektickém dni, kterých, přiznejme si, před Vánocemi přibývá. Starosti se postupně rozplynou, myšlenky se zklidní a já si aspoň na chvíli před spaním užiji sváteční atmosféru.

Objednat předplatné