Očistné techniky 25. 01. 2024 PDF Tisk

Dhautí jazyka - zlepší chuť i příjem prány

Důkladná očista je v hathajóze jedním ze základních pilířů zdraví. A to jak tělesného, tak i duševního. Protože jóga chápe očistu těla jako prostředek nutný k chůzi a vykonávání dalších důležitých úkonů, nikoliv pouze zevně, jako západní člověk. I z toho důvodu jsou tak zápaďany některé její techniky často vnímány s odporem, či alespoň s ostychem.

Dhautí jazyka - zlepší chuť i příjem prány

Stejně jako ve všem, i ve věci očisty jde jóga do hloubky, kde nás učí hledat pravdu o nás samých. Kromě toho, že hatha jóga nás vede ke vnímání dechu v rozličných polohách a k pochopení sebe sama, usiluje i o celkovou očistu těla. Jde o to otevřít tělesné brány, aby jimi mohla volně proudit životodárná energie. Hathajógové očisty odstraňují z organismu nahromaděné toxické látky. Vychází totiž z toho, že jakákoliv porucha v oběhu systému krevního, nervového a žlázového se projeví na stavu naší mysli. Jednou z očistných technik je i dhautí jazyka.

Jazyk přijímá pránu z potravy

Dhautí v překladu znamená mytí či omytí. Kromě očisty žaludku, střev, uší a očí pojednává i o očistě jazyka. Ten je totiž podle hatha jógy jedním z nejdůležitějších orgánů, které úzce souvisejí s činností mozku. Především také z potravy přijímá pránu, energii v jemnohmotné formě, a pomáhá ji tak náležitě zužitkovat. Jde o to, že pránu obsahují potraviny, které ještě mají nějakou chuť. A tu jazyk, konkrétně papily, potřebuje vnímat. Jsou-li papily zaneseny, nemohou vnímat chuť a zužitkovat pránu. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na nepříjemný zápach z úst, jehož původcem bývá často právě onen bělostný povlak pokrývající jazyk jako sněhová pokrývka.

Větvička z manga poslouží jako kartáček

Dhautí jazyka se provádí několika způsoby. Jogíni jej čistí buď jednoduše prstem, nebo užívají čerstvě utržené větvičky manga či jiných stromů. Z nich potom tvoří jednoduché kartáčky: Větvička vhodná pro dhauti jazyka by měla být přibližně 0,5 cm silná. Z jednoho jejího konce se uvolní vlákna tak, aby vytvořila štěteček. Takovým kartáčkem se pak čistí nejen jazyk, ale i zuby, a dokonce s ním lze masírovat i dásně.

Proč jazyk nečistit obyčejným kartáčkem na zuby?

Možná, že se také pokoušíte o očistu jazyka. A tak se každé ráno a večer snažíte z jeho povrchu odstranit bílý povlak pomocí kartáčku, jímž si čistíte zuby. Chyba! Jeho štětiny totiž jazyk dráždí, čímž nelze docílit požadovaného čisticího účinku. Zubní kartáček může navíc nepříjemně poranit měkké patrno. André van Lysebeth, autor známých knih pojednávajících o jógové praxi, doporučuje k tomuto účelu užít obyčejnou čajovou lžičku. Tu stačí obrátit vypouklou částí směrem vzhůru a tahem odshora dolů začít provádět očistu. Pokračujte tak dlouhou, dokud lžička nebude zcela čistá. O účinnosti metody se můžete přesvědčit hned záhy: Stačí vypláznout jazyk před zrcadlem a podívat se, jak je krásně růžový.

Škrabátko na jazyk

Pokud vás neoslovila mangová větvička ani čajová lžička, můžete investovat do klasické škrabky na jazyk. Nemusíte se obávat, že by taková investice nějak výrazně zatížila vaši kapsu. Ájurvéda doporučuje nerezovou, nebo dřevěnou. To zřejmě vychází právě z tradičního způsobu očisty jazyka za pomoci větvičky z manga či jiného stromu. Dnes jsou ale na trhu dostupné i plastové varianty. Ať už zvolíte jakoukoliv, efekt by měl být vždy stejný – očistit jazyk od nahromaděných bakterií a toxinů. A postup se také nemění – uchopíme škrabku a tahem stíráme povlak, dokud jazyk není růžový. Provádějte 1–2 × denně současně s čištěním zubů.

 

Literatura:

André van Lysebeth: Učím se jógu; Kolektiv autorů: Jóga od staré Indie k dnešku.

 

  • autor: Kateřina Lukášová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné