Jóga zdraví 20. 04. 2022 PDF Tisk

Detoxikovat, či nedetoxikovat?

Slavný Shakespearův hrdina, rozháraný princ Hamlet, při váhání nad okamžitou pomstou smrti svého otce vznáší ve svém proslulém monologu nadčasovou otázku: Být, či nebýt? S trochou nadsázky a vtipu můžeme říci, že počátkem jara se tato otázka v ústech mnohých mění na: Detoxikovat, či nedetoxikovat? Co tedy s tím?

Detoxikovat, či nedetoxikovat?

Hamlet uvažuje o smrti a sebevraždě, o bolesti a nespravedlnostech i nástrahách života, přičemž přiznává, že alternativa života by mohla být horší. Přicházející období jara všechny chmurné úvahy projasňuje jasným svitem poznání, že život může být tak krásný, jak krásný si jej dovolíme vnímat, chápat, žít. Slunce, teplo a světlo nám dává vzpomenout si, že totéž dlí uvnitř nás a že pokud o toto vnitřní světlo pečujeme, nemusíme se nikdy ocitnout ve tmě a zimě. A pokud ano, pak jen na malou chvilinku, která se nás hlouběji nedotkne, hlouběji nás nepoznamená.

Je jarní očista nutná?
Plodivá síla a energie jara je sama o sobě očistná, přesto řada lidí cítí potřebu nebo touhu ji podpořit zaváděním různých detoxikačních opatření – od pití ovocných šťáv přes zařazování smoothies až po užívání všelijakých doplňků stravy nebo praktikování nejrůznějších druhů půstů, držení diet a změny stravování celkově. Nabízí se otázka, zda je toto všechno nutné, a pokud ano, zda nám skutečně prospěje, když jednou za rok zjara provedeme očistu a jinak na tom, jak žijeme, nic nezměníme.

Proč (ne)potřebujeme detoxikaci
Naprostá většina skutečných výživových odborníků vám řekne, že pokud se celoročně stravujete zdravě, pravidelně se hýbete, dostatečně odpočíváte, dodržujete pitný režim, pracujete se stresem a dbáte na svou celkovou pohodu, bez jarní očisty se obejdete z jednoho jediného důvodu.

Když tělo po všech stránkách dostává, co potřebuje, a nestrádá, fungují jeho dokonalé samočisticí mechanismy, které pracují na tom, aby nás udržovaly v dobré fyzické i psychické kondici. Za takové situace prakticky není potřeba zařazovat nějaká speciální opatření, která by ve své razanci naopak mohla být spíše ke škodě nežli k užitku.

Stejní odborníci vám rovněž sdělí, že v případě, kdy se celoročně zdravě nestravujete, pravidelně nehýbete, zanedbáváte spánek i pitný režim, celkově se o sebe nestaráte, nadužíváte vymoženosti moderní doby a ztrácíte v přehršli různých vzruchů a smyslových počitků sebe sama, jediný týden nebo měsíc očisty vaši situaci stejně nevyřeší. Co tedy s tím, jak se k tomu všemu postavit?

Co na jaře udělat můžeme
Co ale rozhodně provést můžeme, je na jaře následovat přirozenost a inspirovat se probouzející se přírodou. Jako přirozená očista zafunguje obměna zimního jídelníčku a jeho aktualizace ve prospěch jara a čerstvosti. Zatímco v zimě dáváme přednost potravinám hutnějším a povětšinou šetrně tepelně zpracovaným, na jaře by se do popředí zase mělo dostávat čerstvé ovoce a zelenina, přirozené potraviny, jako jsou luštěniny, obiloviny, ořechy, semínka a také klíčky, které přímo symbolizují pučící energii jara a nový život, který přináší.

Z těchto základních surovin snadno připravíte chutné a výživné jídlo, které zasytí, ale nezatíží, takže vám nevezme pocit lehkosti, který chcete na jaře pěstovat. Pokud ovšem nesníte více, než potřebujete, a nepřestanete ctít přirozenou záklopku. Je to jako ve všech aspektech života – když cítíme, že máme dost a pokračovat bychom neměli, přesto však pokračujeme, nikdy nám to nepřinese nic dobrého.

A to je opět otázka práce se sebou, což je celoživotní cesta a ta nejlepší očista ze všech. Dále myslete na dostatek vody – každý den bychom měli vypít alespoň 35 mililitrů na kilogram tělesné hmotnosti – odpočinku a relaxace, zařazujte činnosti, které vám dělají dobře, prospívají vám a vedou ke kultivaci těla i mysli.

Očistu můžeme provést na vnitřní rovině, kdy se vědomě rozhodneme, že pustíme vše, co nás tíží a svazuje, a vykročíme vstříc slunečním paprskům volní a svobodní.

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné