Jóga Zprávy 27. 08. 2020 PDF Tisk

Děti a meditace

Již několik let probíhá rozsáhlý výzkum mozku a meditace. Nové studie přicházejí každý den a ukazují výhody meditace u dětí. Zdá se, že meditace má neurologické přínosy, které pomáhají zlepšit konektivitu v různých částech mozku. Přesvědčivé důkazy potvrzují, že meditace u dětí zmírňuje depresi, úzkost, zlepšuje koncentraci, pozornost a celkově psychickou pohodu.

Děti a meditace

Meditací je celá řada a je pouze na vašem dítěti, kterou si vybere. Například meditace pozornosti, kdy je potřeba se soustředit pouze na jeden objekt, pak může být dobře využitelná při učení.

Výhod je celá řada. Především snižuje úzkost a stres, naučí dítě, nejen jak správně dýchat, ale díky tomu také plně využívat kapacitu dechu. Ukáže, jak použít dech jako pomůcku v boji s nervozitou a v situacích, kdy je třeba zachovat klid. 

Naučí děti nebýt otroky televize a ukáže cestu, jak být v pohodě sám se sebou a svou myslí. K dispozici jsou také meditační techniky s průvodcem, které cestu „ponoření se do sebe“ značně ulehčí. Jen pár minut meditace má na každého z nás skvělý účinek.

Když se za něčím ženeme a o něco vehementně usilujeme, může nás to stresovat. Meditace je výborný pomocník v situacích, kdy si naše mysl žádá uklidnění. Snižuje úzkost a vyrovnává emoce tam, kde je to potřeba.

Kromě toho se díky ní uvolní tělo, které během krátké doby začne naslouchat mysli. Jakmile bude mozek bez napětí, dítě bude podávat lepší výkony ve škole. Tělo bude zdravé a plné síly.

Díky meditaci se děti zbaví stresu a negativních myšlenek. Mysl je svěží, ponechána inspiracím. Cvičení s sebou přináší uvolněný a expanzivní způsob myšlení, který přináší mysli jasnost a kreativitu.

Děti, které praktikují meditaci, mají nižší hladinu stresu, silnější imunitu a lepší spánek. Výzkum ukazuje, že meditací se snižuje rychlost, kterou srdce a mysl pracují. Výzkumy v měření teploty potvrzují snížení tělesné teploty u těch, kteří se meditaci pravidelně věnují.

Nejlepší čas, kdy meditovat, je právě před spaním nebo ihned po probuzení. Kvalitní spánek dítě nabije energií a kreativitou.

 

Objednat předplatné