Jóga Zprávy 21. 01. 2021 PDF Tisk

Dech – nejzásadnější podstata jógy!

Pokud nestíháte nebo jste zavaleni prací, zkuste svou jógovou praxi zaměřit na pránájámu – dechová cvičení. Dech je totiž váš průvodce na cestě jógy!

Dech – nejzásadnější podstata jógy!

Mnoho lidí si myslí, že jóga jsou jen ásany a fyzická dřina. Tak tomu ale není. Jóga zahrnuje mnoho aspektů a jedním z nich je důležitost dechu.

Nezasvěceným se jóga může jevit jako fyzické cvičení, kde hlavním cílem není víc než zkroutit tělo do takřka nepřirozených póz. Ve skutečnosti jsou však ásany jen velmi malou součástí toho, co je v podstatě duchovní praxí celého spektra. Dýchání je klíčovou složkou a ásana neboli jógová pozice představuje pouze jediný zlomek celku, kterým je jóga. Vědomí dechu se nazývá pránájáma.

Definice jógy
Samotný význam slova jóga je „spřáhnout, spojit do jednoty“. Cvičení jógy je o spojení protikladů a dosažení jednoty těla a mysli kombinací jistého úsilí a odevzdanosti. 

V mnoha jogínských textech se říká, že jóga omezuje výkyvy mysli. Praktikující jogíni se učí zklidnit mysl a protáhnout své tělo směsicí vytrvalosti a nepřipoutanosti. To umožňuje vnitřní transformaci a spojení se svou vlastní podstatou.

A i když je současná jóga také komerční záležitostí, její pravá podstata hledá moudrost a toleranci ke všem, kteří se touto cestou rozhodli jít. Jedním z aspektů této moudrosti je dech.

Hluboký dech a jeho vliv na naše tělo
Většina z nás žije rušným životem, je příliš ztuhlá a psychicky i fyzicky v jakési tenzi každodenního života. Takové aspekty působí nepříznivě na náš dech, ten se pak krátí a je mělký. Zde přichází na řadu nejprve fyzické cvičení neboli praxe ásan, které tuto ztuhlost „rozbíjí“ a činí naše tělo pružnějším, což zlepšuje průtok energie celým tělem. 

Jakmile začne energie lépe proudit, bude se automaticky prohlubovat a prodlužovat dech. Bez něj je jakákoliv praxe zbytečná. Dech je průvodce našeho těla po světě ásan a umožňuje nejen lépe vnímat sama sebe, ale také prohlubovat intenzitu fyzického cvičení. Dýchání je to, co následně umožňuje energii ještě lépe proudit a pomáhá tělu relaxovat.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné