BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 23. 09. 2021 PDF Tisk

Dech jako očista těla

Bez dechu není života. I tak ale spousta z nás nevyužívá jeho plný potenciál. Dech léčí, očišťuje, zklidňuje, a dokonce nás dokáže chránit, když vdechujeme vzduch, který neodpovídá těm nejlepším standardům.

Dech jako očista těla

Nadechněte se nosem a vydechněte ústy. Není to jen něco, co děláte na hodině jógy – dýchání tímto způsobem ve skutečnosti poskytuje silný lékařský přínos, který může tělu pomoci využít správně kapacitu nádechu a výdechu a zároveň chrání náš organismus proti jakékoliv virové infekci. 

Důvodem je, že nosní dutiny produkují molekulu zvanou oxid dusnatý, který chemici zkracují na NO, jenž zlepšuje průtok krve plícemi a zvyšuje hladinu kyslíku v krvi. Dýchání nosem přivádí NO přímo do plic, které se tak lépe prokrví, krev je více okysličena a plíce lépe fungují. Navíc je nádech skrze nosní dírky daleko hlubší a delší nežli nádech ústy. Ten, jak známo, je poměrně mělký a pro naše tělo tudíž ne tak přínosný.

Vyšší nasycení krve kyslíkem pak také může způsobit, že se člověk bude cítit více svěží a vyvine větší výkon i vytrvalost při jakékoliv aktivitě.

Vraťme se ale ještě k NO. NO je nepřetržitě produkován 1 bilionem buněk, které tvoří vnitřní výstelku neboli endotel 100 000 milionů tepen a žil v našem těle, zejména v plicích. NO produkovaný endotelovými buňkami způsobuje uvolnění hladkého svalstva tepen, pomáhá předcházet vysokému krevnímu tlaku a podporuje průtok krve ve všech orgánech. Další zásadní rolí NO je prevence vzniku krevních sraženin v tepnách.

A protože je NO plyn, lze jej podávat vdechováním pomocí specializovaných zařízení jako terapii pacientům. Vdechovaný NO se používá k léčbě kojenců narozených s perzistentní plicní hypertenzí, což je stav, kdy zúžené plicní tepny omezují průtok krve tělem a okysličení krve.

Správným dechem také pomůžete tělu rozhýbat uložené toxiny, které pak s výdechem odplavíte pryč ze svého organismu.

Někdy stačí opravdu málo, abychom plně využili potenciál toho, co máme každý den tak blízko sebe – své vlastní tělo.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné