Rozhovory s osobnostmi 18. 08. 2014 PDF Tisk

Dana Beierová o józe v těhotenství a menstruaci

Dana Beierová poskytla krátký rozhovor o cvičení v těhotenství a při menstruaci. 

Dana Beierová o józe v těhotenství a menstruaci

Dana Beierová o cvičení v těhotenství a při menstruaci
Cvičitelka jógy a současně školitelka seminářů Jógy pro těhotné poskytla Jóga dnes krátký rozhovor o tom, co každou ženu zajímá. 

Je rozdíl ve cvičení, když žena otěhotní? 

Ano je, v těhotenství tělo ženy už od začátku prochází velkými změnami, které na pohled nejsou hned vidět, ale i tak pro její tělo představují zátěž a změnu. Je proto potřeba přizpůsobit jógovou praxi těmto změnám - například trochu zpomalit, věnovat se více relaxačním a dechovým cvičením, naslouchat své intuici a nesnažit se náročným cvičením překonávat počáteční nevolnosti a nedostatek energie. 

Jsou nějaká omezení pro cvičení v těhotenství?

Určitě - postupně s tím, jak těhotenství postupuje, se pozice modifikují pomocí pomůcek, některé typy pozic je třeba vynechat úplně. Také hodně záleží na tom, zda žena před početím jógu cvičila nebo ne, zda je schopná vnímat své tělo, protože to jí hodně napoví, co vhodné je a co není.

Cvičení při menstruaci: ano/ne? 

Hodně záleží na jógové tradici a konkrétním učiteli. Obecně se nedoporučují obrácené pozice, zvláště pak ve dnech nejsilnější menstruace. Určitě je lepší v době menstruace cvičení zjemnit, soustředit se více na dechovou a relaxační praxi, ásany cvičit tak, aby byly příjemné, nedělat je do extrému a na maximum. 


Co je obsahem semináře Jógy pro těhotné? 

Na kurzu Jógy pro těhotné se lektorky nejprve seznámí s vývojem těhotenství a fyziologií ženy, potom se zaměřujeme na práci s těhotnými, jejich bezpečností, projdeme si vhodné a nevhodné ásany, jak modifikovat pozdrav slunci, vhodná dechová a relaxační cvičení a vše je doplněno o praktické ukázky a cvičení. 

-jd-

Semináře cvičení jógy pro těhotné zde! 

Objednat předplatné