BLESKOVĚ
Zdraví 29. 10. 2016 PDF Tisk

Jóga potlačuje záněty a snižuje riziko demence

Postupně, po kapkách, ale zato jistě a s pomocí vědy se svět jógy přestává v očích laiků spojovat s podivíny a šamany. Potvrzuje se, co jogíni už dávno poznali na vlastní kůži. Meditace a jógové cvičení nejen uklidňuje, ale i léčí. A omlazuje.

Jóga potlačuje záněty a snižuje riziko demence

Studie z Ohia: Jóga omezuje tvorbu zánětů

Jedna ze studií poslední doby – prováděná na Státní univerzitě v Ohiu a publikovaná v časopise Psychosomatická medicína – odhalila, že ženy, které pravidelně cvičí jógu, mají v krvi sníženou hladinu látky podílející se na vzniku zánětů v těle. A že záněty mají přímý vliv na choroby srdce, mrtvici i cukrovku, to už dnes dobře víme. Kromě toho výzkum ukázal, že tyto ženy byly v každodenním životě schopné díky józe reagovat slaběji, tedy klidněji na faktory způsobující stres. Obojí se hodí, co myslíte?

Nová studie z Kalifornie: Jóga a meditace snižuje riziko demence
V rámci nové studie, která probíhala na Univerzitě v Kalifornii, vědci sledovali, jak se cvičení jógy projeví na kvalitě paměti a myšlení u lidí ve vyšším věku – všem vybraným účastníkům studie bylo nad 55 let. A jaký byl závěr odborných sledování? Díky tříměsíčnímu kurzu jógy a meditace se verbální a prostorová paměť všech ve studii zúčastněných „cvičenců“ prokazatelně zlepšila. Takový poznatek je zvlášť důležitý proto, že stále nejsou žádné schválené léky k léčbě takzvané mírné kognitivní poruchy, tedy poruchy paměti a myšlení. Ta sice sama o sobě člověka výrazněji neohrožuje a neomezuje ho v každodenních činnostech, zvyšuje ale riziko vzniku Alzheimerovy choroby nebo jiné formy demence.

Odborníci dosud vždy doporučovali, aby starší lidé preventivně trénovali mozek pomocí pravidelných paměťových cvičení nebo luštěním křížovek, protože tak mají šanci vzniku demence předcházet.
Nyní Dr. Helen Lavretsky z katedry psychiatrie a její kalifornští kolegové říkají: cvičení jógy a meditace může být stejně efektivní – ne-li lepší – pro ochranu a zdravé fungování našeho mozku.

 

Objednat předplatné