BLESKOVĚ
Než začnete cvičit 03. 11. 2022 PDF Tisk

Cvičit ve studiu, doma a nebo s videem?

Důvodů, proč praktikovat jógu v domácím prostředí, může být celá řada. Klid a pohoda doma spolu s možností si začátek i průběh lekce přizpůsobit vlastním potřebám tu stojí proti větším nárokům na disciplínu a vůli.

Cvičit ve studiu, doma a nebo s videem?

Doma, ale pravidelně

Pokud bychom se rozhodli cvičit pouze doma, je rozhodně lepší si na praktikování jógy vyhradit pravidelný čas. Například dvakrát týdně v podvečer. V tu dobu si zajistíme, že nebudeme rušeni, nebudeme myslet na jiné své povinnosti či radosti, a zejména se nepokusíme cvičení odložit, jakmile se vyskytne něco zajímavějšího. Tato doporučení v sobě totiž skrývají největší úskalí domácí praxe. Pokud si nevyhradíme pravidelný čas, může se snadno stát, že na jógu dojde někdy později – a ono později vlastně nikdy nenastane. Doma je zvláště snadné odložit cvičení na zítřek. To souvisí i s dokládáním kvůli pokušení třeba v podobě pozvání na společenské akce, sledování zajímavého filmu apod. Náročné také může být zajistit si na cvičení klid, zejména pro rodiče malých dětí to může být neřešitelný rébus, i když právě pro ně je domácí praxe z časových důvodů zajímavá. Pokud se nám ale podaří si na cvičení vyhradit klid a čas, odměnou nám bude nejen zklidněná mysl a posílené tělo, ale i dobrý pocit z vlastní pevné vůle.

Spontánně, nebo podle videa

Je možné sestavit si lekci na míru podle svých zkušeností právě tak, jak nás to právě napadne. Zejména lektoři a lektorky jógy si doma třeba zkoušejí vlastní sestavy a jejich plynutí. Dodržovat je třeba pouze sekvenci:

1) úvodní protažení a zahřátí, 2) praktikování ásan (které by mělo mít nějakou jednoticí linku, například posílení středu těla), 3) závěrečná relaxace či meditace.

Nevýhodou je, že pokud si přejeme si cvičením tak trochu pročistit hlavu, přemýšlení nad sestavami nám v tom příliš nepomůže, navíc nás odvádí od přítomného okamžiku. Může dokonce rozptylovat naši pozornost od právě prováděné ásany, což není bezpečné. Řešením může být si sestavu připravit předem a poté postupovat podle plánu. Nebo postupovat podle plánu lekce, kterou připravil oblíbený lektor nebo lektorka.

K předplatnému Jóga Dnes má každý zajištěn vstup do široké nabídky on-line lekcí Jóga Virtual. Na webu je ale jógových lekcí k dispozici celá řada, je jen třeba sledovat také úroveň a odbornost zdroje, aby cvičení bylo bezpečné i příjemné.

Pouze doma nebo nejen doma

Praktikovat jógu pouze v domácím prostředí s sebou nese také vyšší nároky na preciznost provedení. Je třeba stále sledovat, abychom neupadali do nevhodných stereotypů, v pozicích si neulevovali a také třeba nezapojovali nevhodné svalové skupiny. Proto je spíše vhodné alespoň občas navštívit jógové studio, popřípadě si domluvit individuální lekci, a nechat se v provádění jednotlivých pozic vést a korigovat. Společná lekce má navíc specifickou energii plynoucí se sdílení prostoru a času, všichni zúčastnění se obohacují navzájem. Domácí praxi je proto ideální s návštěvami společných lekcí kombinovat. Otevřenost novým podnětům józe vyloženě sluší.

 

Objednat předplatné