Jóga Zprávy 19. 10. 2020 PDF Tisk

Cvičení a strava jsou nejlepší bojovníci proti virům

A kdy jindy než právě v této době, kdy je svět zasažen pandemií světového formátu. Pokud své tělo správně živíte a máte dostatek pohybu, vaši imunitu neporazí žádné virové onemocnění.

Cvičení a strava jsou nejlepší bojovníci proti virům

Pokud jste byli i před pandemií zvyklí na zdravou stravu a pravidelný pohyb, o to víc je potřeba v tom pokračovat i v těchto dnech. Pravidelné cvičení a disciplinované stravování jsou tou správnou kompenzací sedavého způsobu života a večerů strávených u televize ve společnosti čokoládové zmrzliny a nezdravých chipsů.

Ale netřeba cokoliv přehánět nebo hned lámat přes koleno. Většina odborníků – ať už se jedná o lékaře nebo osoby zabývající se jógou či pohybem obecně a také prací s myslí – se shoduje, že pokud si udržíte zdravé návyky i v časech plných stresu a úzkosti, vaše tělo pak dokáže vzdorovat jakémukoliv viru v okolí.

Tato dvojí výzva – chránit své zdraví, včetně imunitního systému, a odolat nezdravým pokušením – „je problém, s nímž se potýká každý,“ říká Dr. David Kilgore, ředitel programu integrativní medicíny na University of California-Irvine.

Obecně se ukázalo, že lidé, kteří již před pandemií COVID-19 měli problémy s obezitou, byli daleko více náchylní k tomuto typu virové infekce než ti, kteří se sami sobě věnovali, jedli zdravě a pravidelně docházeli na lekce jógy, kde pracovali jak se svým tělem, tak se svou myslí.

Nejen obézní lidé mají mnohdy problém zbavit se špatných návyků, které se u mnohých ještě značně prohloubily právě v koronavirové karanténě. Najednou odtrženi od všeho, na co byli do té doby zvyklí a považovali to za takříkajíc automatické, se museli vypořádat s tím, že všechna práce s pohybem i stravou teď leží na jejich vlastních bedrech.

Karen Clarková, obyvatelka Knoxville v Tennessee, se věnovala aktivně veslování a měla několikrát týdně pravidelné tréninky, díky kterým hravě spálila veškeré přebytečné kalorie, jež zkonzumovala. Pandemie však všechno změnila: Už se nemohla setkávat s dalšími veslaři a trénovat veslování a přestala pracovat na YMCA.

Najednou byla zavřená doma. A stejně jako u mnoha lidí to vedlo k sedavějšímu životnímu stylu na gauči u televizních seriálů, bez možnosti chodit ven a bavit se s lidmi či se procházet a obědvat s kolegy.

„Hlavní náplní mého života se stalo jídlo a Netflix,“ přiznala Clarková. „Když jsem přibrala 6 kg a bylo mi 25, jen jsem na týden vyřadila alkohol a sladké, abych se dostala na původní váhu. Když je vám ale 62 let a přiberete 8 kg, cesta zpět je mnohem delší.“

Nejde pouze o nabraná kila, ale také o pocit a současně schopnost organismu bránit se tomu, co hrozí zvenčí. Proto je tak důležité, aby každý přemýšlel nad tím, co konzumuje a zda bude či nebude cvičit.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné