Životní styl 22. 03. 2022 PDF Tisk

Čtení jako relaxace

Sáhnout po knize a začít číst je skvělý způsob relaxace. V dnešní době ale není zrovna jednoduché udržet pozornost, dočíst knihu a užívat si to. Všude kolem na nás číhají sociální sítě, zprávy, podcasty, které nás rozptylují. Soustředěnost na knihu se vyplatí.

Čtení jako relaxace

To, co můžete prožít s knihou, nikdy neprožijete s filmem nebo seriálem, protože pasivní sledování čehokoliv vás nevtáhne do děje tak, abyste to byli právě vy, kdo bojuje s draky. Jaké benefity nám četba knih přináší a jak vlastně zvládnout číst častěji a rychleji?

Benefity čtení knih
Čtení knih je láska! Je to čas, kdy vaše fantazie pracuje na plné obrátky. Při čtení knihy vidíte to, co vidí hlavní postavy. Slyšíte, co slyší, a cítíte, co cítí, aniž by vám to někdo naservíroval na barevné velké obrazovce. Pokud je kniha psaná v první osobě, jste to vy, kdo umí kouzlit nebo se právě beznadějně zamiloval. Čtení knih vám rozšíří slovní zásobu, a ještě se u toho budete skvěle bavit. Díky čtení budete také mnohem empatičtější. Čím více knih přečtete, tím více příběhů a situací vidíte z různých úhlů pohledu. Jakmile se tedy s takovou situací setkáte i v reálném životě, bude pro vás snazší vcítit se do toho, co ten druhý může asi prožívat. Můžete tak poskytnout i konkrétní pomoc nebo se stanete inspirativními pro všechny ve vašem okolí.

Jak najít čas na čtení
Ano, čtení je láska, ale kdo má najít čas na přečtení všech knih na svém seznamu? Zdá se to téměř nemožné. Ale přece existují jisté tipy, díky kterým toho přečtete opravdu hodně a rychle. Zkuste si například během úklidu do sluchátek pustit audioknihu. Noste čtečku nebo knihu všude s sebou – nikdy nevíte, kdy budete čekat ve frontě nebo se zruší vaše plánovaná schůzka – každých 10 minut se počítá. V neposlední řadě čtěte to, co vás opravdu baví, ne to, co si myslíte, že byste měli číst. Pokud jste se zasekli u jedné knihy a nemůžete se rozečíst, knihu odložte, možná pro vás v tuto danou chvíli není zrovna ta pravá. Snažte se eliminovat nesmyslné scrollování na sociálních sítích – co takový víkendový digidetox? Pravděpodobně vás překvapí, kolik času díky tomu získáte. Možná najdete i 30 minut pro jógovou praxi, co myslíte?

Děti a čtení
Pokud mají knihy příznivé účinky na nás, u dětí to platí dvojnásob. Nutit děti do čtení ale není úplně efektivní. Jste to opět právě vy, kdo může svět knih svým dětem ukázat. Od mala jim tedy předčítejte nahlas. Ukažte jim svět knihovny. Ve většině měst se v knihovnách dětským programům intenzivně věnují. Děti od mala zrcadlí to, co vidí u svých dospělých vzorů. Pokud vás tedy děti vidí s otevřenou knihou, nejspíš k tomu samy brzy dospějí. Není to tak, že děti, které nečtou, hloupnou a nejsou schopny komunikovat. Ale díky čtení si osvojí empatii, srdečnost a otevřenou mysl.

Myslete také na to, že čtení knih není soutěž. Není nutné počítat, kolik knih ročně přečtete. Nikdo nechce, aby se ze čtení stal závod místo relaxace. Netlačte na pilu a knihy otevírejte s láskou a očekáváním. Pokud tohle cítíte, když saháte po knize, pravděpodobně v ruce držíte tu správnou knihu právě pro vás.

  • autor: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné