úterý 3. 12. 2024
Možná už jste se s takovou situací setkali. Cvičíte, makáte na sobě, vidíte výsledky a máte z toho radost. Pak ale najednou nastane situace, kdy chtě nechtě musíte cvičení vypustit – ať už je to zranění, těhotenství, změna prostředí.
Může se stát i to, že zničehonic ztratíte motivaci a prostě se nemůžete donutit cvičit. Asi si v tu chvíli říkáte: Co se teď stane? Jak moc a především jak rychle se moje tělo změní? Univerzální odpověď se samozřejmě nedozvíte, protože každý jedinec je individuální a každé tělo reaguje na ztrátu pohybové aktivity jinak. Pojďme si ale říct, co by vás asi tak mohlo čekat.
Ochabnutí svalstva
Pokud jste zvyklí pravidelně cvičit a posilovat, vaše tělo si ještě nějakou dobu poradí. Výpadek fyzické aktivity z důvodu krátkodobé nemoci, dovolené nebo intenzivního pracovního vytížení na 1–2 týdny vás nemusí trápit. Po takovou dobu bez pohybu se vlastně nic zásadního nestane. Pokud ale výpadek bude dlouhodobějšího rázu, připravte se, že svalstvo bude postupně ochabovat. Svaly začne nahrazovat tuk. Nepoznáte to ani tak na váze, jako spíše na oblečení. 2 kg tuku jsou totiž mnohem objemnější než 2 kg svalů. Zhorší se i vaše fyzická kondice, nejspíš pocítíte, že se více zadýcháváte i při každodenních činnostech.
Zdravotní potíže
Ztráta svalové hmoty je sice nepříjemná – většinou je to ten důvod, proč na sobě tak poctivě makáme – vynechání cvičení s sebou ale nese i další důsledky mnohem závažnějšího rázu. Může dojít k navýšení cukru v krvi, který po jídle stoupá. S posilováním svalů ale zase rychle klesá, protože svaly používají cukr jako svou energii. Pokud jste však svou nečinností přišli o svalovou hmotu, hladina krevního cukru zůstane vyšší než obvykle. Dalším nepříznivým důsledkem je zvýšení krevního tlaku. Krevní cévy se téměř okamžitě přizpůsobí pomalejšímu toku krve, jelikož naše tělo nevykazuje žádnou fyzickou aktivitu.
Vliv na naši psychiku
Ztráta svalové hmoty je sice nepříjemná – a může ji zaznamenat i naše okolí – co ale pocítíte téměř okamžitě především vy, je změna psychické kondice. Vaše nálada ochladne. Je dokázané, že aktivní lidé se jen málokdy potýkají se splínem a depresemi. Pravidelná fyzická aktivita dokáže zvednout náladu pomocí vyplavování hormonu štěstí – serotoninu. Cvičení v těle rozjede téměř chemický koktejl zlepšující náladu. V tomto případě je nástup takřka okamžitý. Hlavu neoklameme.
Co dělat při dlouhodobém výpadku?
V případě dlouhodobého výpadku cvičení je dobré se soustředit i na malé, možná téměř zanedbatelné aktivity, které pro vás dříve byly až nepodstatné. Věřte ale, že dokážou hodně. Věřte v sílu obyčejného kroku. Chůze jako taková je jedním z nejúčinnějších pohybů. K tomu všemu uzemňuje, takže více propojíte své fyzické tělo s hlavou, a myšlenky tak nebudou lítat sem tam. To, čemu se můžete věnovat vždy, jsou meditace a dechová cvičení. Jelikož vám bude chybět notná dávka serotoninu a dopaminu, vědomě pracujte na tom, aby se vaše mysl zklidnila, a díky meditaci si tak navodíte pozitivní stav mysli. Postupně k meditaci přidávejte dechová cvičení, protažení krční páteře i jednoduché pohyby rukou, které vám pomůžou udržovat správnou funkci metabolismu.
Ať už nastane pauza ve cvičení z jakéhokoliv důvodu, nestrachujte se o svou fyzickou stránku. Pokud jste pravidelně do teď trénovali, vaše tělo se díky tzv. svalové paměti dokáže dostat zpět do kondice velmi brzy. Nezanedbávejte ale v takovou dobu péči o svou duševní kondici, která možná není na první pohled tak viditelná, ale její podráždění dokáže nadělat mnohem větší paseku než nedopnuté džíny.