Tradiční čínská medicína 07. 10. 2020 PDF Tisk

Co říká tradiční čínská medicína o podzimu?

Podzim. Čas, kdy se zkracují dny, noci se stávají delšími a ve vzduchu je cítit příchod chladnějšího počasí. Stromy nás zanedlouho oslní listy zbarvenými do všech odstínů, až nakonec těsně před zimou upadnou do krátkého zapomnění. Přecházíme z pohodové letní – teplé – atmosféry do lehce introspektivnější energie změn.

Co říká tradiční čínská medicína o podzimu?

Orgány
V tradiční čínské medicíně (TČM) je každý orgán v těle spárován s druhým orgánem a oba se navzájem doplňují, aby byla správně podpořena energie jin a jang a mohla nastat patřičná rovnováha. Každé párování orgánů je obvykle spojeno s ročními obdobími a podzim samotný pak souvisí s meridiány plic (jin) a tlustého střeva (jang). Plíce řídí naše dýchání, což také pomáhá regulovat tok vody v těle. Tlusté střevo se stará o odvádění odpadu pryč z těla. 

Tyto orgány zpracovávají látky, které naše tělo již nepotřebuje, abychom si uchovali pouze ty výživné a nezbytné. Energeticky oba orgány spolupracují, abychom mohli pustit staré a uvolnit místo pro nové. Jelikož podzim označuje začátek jinového cyklu roku, díváme se dovnitř a snažíme se projít skrz to, čeho bychom se ve svém životě stále mohli držet, ale co už možná přežilo svůj účel. A zjišťujeme, zda dokážeme zmírnit naše sevření a otevřít se, abychom dostali něco jiného.

Jin jóga
Cvičení jin jógy je efektivní způsob pro stimulaci meridiánů, protože držíme pózy o něco déle než  při cvičení vinjásy nebo flow jógy. Jako podpora se často používají různé pomůcky – bloky, přikrývky a podhlavníky – které studentovi umožňují uvolnit se a pracovat trochu hlouběji. V jinové póze můžete očekávat uvolnění svalového napětí, což má význam právě pro přechod na podzimní energetickou vlnu. V praxi to znamená, že pracujete na 50 až 70 procent vaší plné kapacity nutné pro protažení.

Vhodné ásany:
Pozice dítěte v protažení (anáhatásana)
Začněte na všech čtyřech v pozici kočky a pomalu se s výdechem sklouzněte po dlaních do pozice dítěte v protažení. Zkuste nekrčit paže v loktech a v okamžiku, kdy opřete čelo o zem, zatlačte ramena vahou vlastního těla k zemi. Tím uvolníte nejen je, ale také napětí v nich nahromaděné. Rovněž se snažte tlačit hrudník k zemi, tak dojde k jeho otevření. S každým výdechem prociťte jeho uvolnění. Tlačte dlaněmi pevně do podložky, aby paže zůstaly aktivní. 

Vydržte 3–5 minut.

Pokud se dostanete dál a namísto čela opřete o zem bradu, klidně dobu zkraťte, ale nezapomeňte sledovat pocity v krku a kolem něj. V okamžiku, kdy budete chtít ásanu uvolnit, se nejprve opřete o dlaně, které vložte pod ramena, aby se do nich přenesla váha celého těla, a s nádechem se pomalu a opatrně zvedněte zpět do pozice kočky.

Pozice sfingy
Začněte tím, že si lehnete na břicho. Lokty položte na podlahu pod ramena a zvedněte hrudník. Opřete se o předloktí a uvolněte dlaně, aby lépe splynuly s podložkou. Lokty držte stále pod úrovní ramen. Přední žebra můžete opřít o svinutou přikrývku nebo podhlavník, kterým podepřete horní část těla, a tím ji udržíte nad zemí. Tlakem paží k podlaze aktivujte jejich vnitřní (radiální) část, snažte se lokty přitahovat k žebrům a tlačte lopatky jemně k sobě pro ještě větší otevření hrudníku. Boky a nohy uvolněte a nechte je ztěžklé klesnout co nejvíce do podložky.

Vydržte 3–5 minut.

Supta baddha kónásana
Lehněte si na záda. S nohama blízko u sebe nechte ohnutá kolena jemně vyklouznout od středu těla. Pro podporu můžete pod každou nohu zasunout blok nebo deku.

Ohněte lokty za ramena a paže nechte volně na zemi. Pokud není hrudník zcela uvolněný a paže neleží pohodlně na zemi, můžete si pod každou paži vložit přikrývku.

Vydržte 3–5 minut.

Šavásana
Lehněte si na záda. Pokud cítíte nepohodlí v oblasti beder, můžete pod kolena umístit svinutou přikrývku. Uvolněte svůj dech a s každým výdechem se soustřeďte na to, že z těla i mysli odchází přebytečné napětí. Mysl se zklidňuje. Tělo je nakonec měkké a uvolněné.

Vydržte 7–10 minut.

  • autorka: Valentina Lebová
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné